*  220  سوال ازدانش آموز و220 جواب از مشاور


1-اعزام دانشجو به خارج از کشور چگونه انجام می شود؟
اطلاعیه برگزاری آزمون اعزام دانشجو به خارج کشور در مقطع دکتری قبل از برگزاری آزمون از سوی سازمان سنجش آموزش کشور در هفته نامه پیک سنجش به چاپ می رسد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اعزام دانشجو به خارج از کشور می توانید به سایتهای ذیل مراجعه نمائید.
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
WWW.MCHE.OR.IR
اداره کل امور دانشجویان خارج از کشور
www.Iranscholarship.net
نکته: داوطلبان دانشگاه آزاد و دانشگاه پیام نور می توانند برای کسب اطلاعات موردنیاز خود به ترتیب به سایتهای :
www.pnu.ac.ir , www.Azmoon.org
مراجعه نمایند.

2-چگونه می توانم همزمان در دو رشته تحصیلی تحصیل کنم؟
- طبق دفترچه راهنمای انتخاب رشته، هیچ دانشجویی مجاز نیست همزمان در دو رشته تحصیلی نماید. اما، این قاعده برای رتبه های تک رقمی مستثناست. زیرا رتبه های برتر کنکور می توانند علاوه بر رشته ای که قبول شده اند، متناسب با آن در رشته ای دیگر و تنها در یک دانشگاه ادامه تحصیل دهند. مراحل انتخاب رشته با راهنمایی مسئولان دانشگاه انجام می شود.

3-چگونه می توانیم سئوالهای چند سال اخیر کنکور و سئوالهای کنکور آزمایشی و جامع سالهای قبل سازمان سنجش آموزش کشور را پیدا کنیم؟
می توانید برای دستیابی به سئوالات چند سال اخیر کنکور و نیز سئوالهای کنکور آزمایشی و جامع سالهای قبل به دفتر شرکت تعاونی خدمات آموزشی کارکنان سازمان سنجش به آدرس تهران – خیابان سنائی، کوچه سیزدهم، پلاک1/33 حضورا مراجعه و یا به آدرس تهران – صندوق پستی3548- 15815 نامه بنویسید.

4-آیا ادامه تحصیل بطور همزمان در دانشگاه سراسری و پیام نور امکان پذیر است؟
- خیر . دانشجو باید فقط در یک دانشگاه و در یک رشته مشغول به تحصیل شود.

5-چرا دفترچه کنکور آزمایشی سازمان سنجش به شهرستانها فرستاده نمی شود تا ما نیز در آزمونهای مرحله ای شرکت کنیم؟
- ثبت نام و برگزاری کنکور آزمایشی در صورتی در شهرستانها انجام می پذیرد که تعداد داوطلبان شرکت کننده به حد نصاب رسیده باشد. در غیر این صورت برگزاری آزمونهای آزمایشی در شهرستانها برای تعداد کم داوطلبان امکان پذیر نیست.

6-به طور مختصر در مورد آزمون تولیمو توضیح دهید و بگویید چرا این آزمون برگزار می شود؟ آیا برای شرکت کنندگان شرایط سنی وجود دارد؟
- ”
Tolimo” اولین آزمون زبان انگلیسی پیشرفته سازمان سنجش آموزش کشور است و از میان آزمونهایی که سازمان سنجش برگزار کرده، تنها آزمونی است که داوطلبان آن از نظر سن، سطح تحصیلات و سطح دانش محدودیت ندارند. این آزمون به منظور ایجاد زمینه و توسعه زبان آموزی در کشور و فراهم آوردن امکانات سنجش توانایی دانش زبانی دانش آموزان، دانشجویان و دانش آموختگان در دو حوزه مجزا برای خواهران و برادران برگزار می شود و داوطلبان باید به سه بخش درک مطلب شفاهی، شناخت ساختار ، نوشتار ، خواندن و درک مطلب پاسخ دهند. در عمل اگر داوطلبی آمادگی لازم را نداشته باشد، اتوماتیک وار کنار گذاشته می شود. در ضمن ثبت نام و شرکت در آزمون برای داوطلبان متقاضی ثبت نام و شرکت در آزمون دوره های دکتری تخصصی اعزام به خارج از کشور الزامی است.

7-آیا می توانم برای رشته های پیام نور مجددا در کنکور شرکت کنم و یکی دیگر از رشته های دانشگاه پیام نور را انتخاب کنم؟
- دانشجویان دانشگاه پیام نور که از معافیت تحصیلی استفاده نمی کنند، می توانند در صورت تمایل برای انتخاب مجدد رشته های دانشگاه پیام نور (غیر از رشته ای که مشغول به تحصیل می باشند) بدون انصراف از تحصیل در آزمون ثبت نام و شرکت نمایند. بدیهی است در صورت قبولی و به هنگام ثبت نام در رشته قبولی دانشگاه پیام نور، باید انصراف قطعی خود را به محل قبولی جدید ارائه دهند.

8-اگر داوطلبی در یک رشته نیمه متمرکز قبول شود ولی برای مصاحبه انصراف دهد، آیا می تواند در کنکور سال بعد شرکت کند.
-پذیرفته شدگان رشته های نیمه متمرکز که برای مصاحبه شرکت نکرده باشند می توانند در کنکور سال بعد شرکت کنند.

9-آیا در انتخاب رشته فقط رشته هایی را که در ناحیه یا قطب آموزشی خودمان می باشد را باید انتخاب کنیم یا اینکه هر رشته در هر شهری را می توانیم انتخاب کنیم؟
- می توانید تمام رشته های گروه خود را در تمام شهرها انتخاب کنید و تقسیمات ناحیه ای و قطبی محدودیتی برایتان بوجود نمی آورد، اما توجه داشته باشید اگر خواستید از رشته های ناحیه ای و قطبی انتخاب کنید سعی کنید رشته هایی را انتخاب کنید که در ناحیه و قطب شما هستند.

10-من دانشجوی دانشگاه پیام نور هستم ، آیا در صورت انصراف دادن می توانم در آزمون سراسری 1384 شرکت نمایم؟
- می توانید در صورتی که قصد قبولی در رشته ای دیگر در دانشگاه پیام نور غیر از رشته تحصیلی خود را دارید مشروط به رعایت ضوابط و شرایط مندرج در دفترچه راهنمای آزمون سراسری از جمله شرایط و مقررات وظیفه عمومی برای برادران در آزمون سراسری سال 1384 شرکت کنید و در صورت قبولی از دانشگاه پیام نور انصراف دهید.

11-شرایط و ضوابط ثبت نام در دوره های فراگیر چیست؟
- برای اطلاع از ضوابط و شرایط ثبت نام در دوره های فراگیر می باید با دانشگاه پیام نور تماس حاصل فرمائید.

12-اگر داوطلبی مدارک خود را برای شرکت در آزمون سراسری پست کند، اما بعد متوجه شود که در پایین فرم تقاضانامه (پشت فرم) در محل مخصوص امضا نکرده است ، آیا این کار موجب ابطال درخواست او می گردد.
- خیر.

13-چنانچه داوطلبی در آزمون سراسری و در رشته نیمه متمرکز به عنوان چند برابر ظرفیت معرفی گردد، اما بنا به عدم علاقه از مصاحبه و.... صرف نظر کند آیا به عنوان یک نوبت از دو نوبت قبولی محسوب می شود؟
- اگر پذیرفته شدگان رشته نیمه متمرکز در مصاحبه شرکت نکرده باشند می توانند مجددا در آزمون سراسری سال بعد شرکت کنند.

14-چنانچه داوطلبی در یک رشته متمرکز قبول شود و در آن رشته مشغول به تحصیل شود و سپس در رشته نیمه متمرکز دانشگاه دیگری قبول شود، آیا می تواند از رشته متمرکز انصراف و در رشته نیمه متمرکز ثبت نام نماید؟
- داوطلبی که در رشته متمرکز قبول شده باشد ، در صورت پذیرفته شدن در رشته نیمه متمرکز، قبولی قبلی آنان در رشته متمرکز لغو و با آنان همانند دانشجویان انتقالی رفتار خواهد شد.

15-آیا دانشجویان انصرافی می توانند پس از انصراف در کنکور شرکت کرده و دوباره در رشته قبلی خود متقاضی شوند یا خیر؟
- دانشجویان انصرافی نمی توانند مجددا رشته قبلی خود را انتخاب کنند و منحصرا باید رشته ای غیر از رشته قبلی خود را برگزینند.

16-اگر من در آزمون سراسری (کنکور) قبول نشدم، آیا می توانم توسط دوره های فراگیر وارد دانشگاه پیام نور شوم.
- برای اطلاع از ضوابط و شرایط دوره های فراگیر با دانشگاه پیام نور تماس حاصل فرمائید.

17-آیا دارندگان مدرک کارشناسی دانشگاه آزاد حق ثبت نام در آزمون سراسری در همان مقطع را دارند؟
- چنانچه از رشته ای که در دانشگاه آزاد مدرک کارشناسی دریافت نموده و مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد ، نمی تواند در آزمون سراسری شرکت نماید.

18-انتقال دانشجو چگونه انجام می شود؟
- انتقال دانشجو از دانشگاهها و موسسات آموزش عالی تهران به شهرستانها و از شهرستانها به یکدیگر، در یک رشته و در یک مقطع، به شرط موافقت دانشگاههای مبدا و مقصد بلامانع است.

-اعتبار کارنامه آزمون استخدامی – ادواری برای چه مدت خواهد بود؟
- کارنامه این آزمون از تاریخ صدور به مدت دو سال به عنوان یکی از شرایط برای استخدام در دستگاههای اجرایی کشور معتبر خواهد بود.

20-اگر شخصی مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه پیام نور دریافت کرده باشد، می تواند جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دوره روزانه و دانشگاههای دولتی شرکت کند؟
- بله. برای ادامه تحصیل فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور در سایر دانشگاهها، اعم از دولتی و غیر دولتی محدودیتی وجود ندارد.

21-آیا کسانی که در دانشگاه پیام نور قبول شده اند اما ثبت نام نکرده اند می توانند در آزمون سراسری سال 1384 شرکت کنند؟
- بله. این دسته از داوطلبان برای شرکت در آزمون سراسری سال 1384 محدودیتی ندارند مشروط به این که واجد شرایط عمومی و اختصاصی از جمله مقررات وظیفه عمومی مندرج در دفترچه راهنمای آزمون سراسری سال 1384 باشند.

22-من دانشجوی دانشگاه پیام نور هستم ، آیا می توانم بدون انصراف در آزمون سراسری سال 1384 شرکت کنم؟
- دانشجویان دانشگاه پیام نور می توانند در صورت تمایل برای انتخاب مجدد رشته های دانشگاه پیام نور (غیر از رشته ای که مشغول به تحصیل می باشند) بدون انصراف از تحصیل، در آزمون ثبت نام و شرکت نمایند.

23-اگر هنگام دریافت کارت ورود به جلسه اطلاعات من در کارت اشتباه نوشته شده باشد، چکار باید بکنم؟
- در روز دریافت کارت هرگونه نقص در کارت ورود به جلسه داوطلب مشاهده شود، او می تواند با مراجعه به باجه های رفع نقص مستقر در مرکز توزیع کارت نسبت به رفع آن اقدام نماید.

24-اگر مدارک ارسالی داوطلب برای ثبت نام ناقص باشد، چه کار باید کرد؟
- با داوطلب جهت تکمیل مدارک خود مکاتبه خواهد شد

25بت نام آزمون جامع علمی – کاربردی سال 1384 در چه تاریخی می‌باشد؟
شرایط و ضوابط ثبت نام و شرکت در آزمون دانشگاه جامع علمی- کاربردی پس از تهیه و تنظیم در آبان ماه از طریق نشریه پیک سنجش به اطلاع داوطلبان خواهد رسید

26وره‌های پودمانی یعنی چه؟ لطفاً توضیح دهید.

دوره‌های پودمانی، نوعی از آموزش‌های منفصل و گام به گام است که فقط در دانشگاه جامع علمی – کاربردی برگزار می‌شود و تا مقطع کاردانی است. بدین ترتیب دوره کاردانی – علمی کاربردی پودمانی از مجموعه‌ای پودمانی ( پودمانی عمومی، پایه و تخصصی و احیاناً کارآموزی) تشکیل شده است. واحدهای درسی در دوره‌های پودمانی، در بسته‌های آموزشی به نام پودمان جای گرفته که هر پودمان منجر به کسب مهارت خاص می‌شود و با قرار گرفتن این مهارت‌های خاص در کنار هم مدرک رسمی کاردانی در رشته پودمانی، که مورد تایید وزارت علوم نیز می‌باشد صادر می‌گردد. لازم به ذکر است که مدت تحصیل در دوره‌های پودمانی بین 3 تا 6 سال است.

27یا فارغ التحصیلان دوره‌های پودمانی دانشگاه جامع علمی – کاربردی حق ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1384 را دارند تا در صورت قبولی، در دوره‌های روزانه دانشگاههای دولتی ادامه تحصیل دهند؟

هیچ محدودیتی برای ادامه تحصیل فارغ التحصیلان دوره‌های پودمانی دانشگاه جامع علمی – کاربردی (به شرط داشتن شرایط) وجود ندارد.

28طفاً دانشگاه جامع علمی – کاربردی را معرفی کند.

هدف دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی ـ فراهم آوردن موجباتی است که مشارکت سازمانها و دستگاههای اجرایی دولتی و غیر دولتی را برای تربیت نیروی انسانی متخصص و مورد نیاز کشور ممکن می سازد به نحوی که فارغ التحصیلان بتوانند برای کاری که به آنها محول می شود دانش و مهارت لازم را کسب کنند و منظور از دوره های علمی کاربردی ارتقاء دانش افراد و ایجاد مهارتهای لازم و به فعلیت در آوردن استعدادهای آنها محول می شود تا برای احراز شغل ، حرفه و کسب و کار در مشاغل گوناگون آماده شوند و توانایی آنها را برای انجام کاری که به آنها محول می شود تا سطح مطلوب افزایش دهد . دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی در پنچ گروه صنعت ـ کشاورزی ـ صنایع غذایی ـ مدیریت و خدمات اجتماعی و هنر دانشجو می پذیرد رشته های مورد پذیرش هر یک از این پنج گروه در دفترچه راهنمای دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی معرفی شده است .

29-ا دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی در رشته زبان دانشجو می پذیرد ؟ اگر جواب مثبت است تا چه مقطعی ؟

دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی تا مقطع کارشناسی دانشجو رشته زبان می پذیرد.

30-ان اعلام نتیجه آزمون دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی چه تاریخی و چگونه اعلام می شود؟

نتیجه آزمون احتمالاً در نیمه دوم بهمن ماه از طریق ویژه نامه پیک سنجش به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

31-دشگاه جامع علمی – کاربردی وابسته به کدام موسسه است؟ (آزاد ، دولتی یا مستقل) آیا مدرک تحصیلی این دانشگاه معتبر است؟
- دانشگاه جامع علمی – کاربردی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و مدرک فارغ التحصیلی این دانشگاه نیز مانند سایر دانشگاههای دولتی در سراسر کشور معتبر است.

32یا امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از کاردانی در این دانشگاه وجود دارد؟
- ادامه تحصیل در دانشگاه جامع علمی – کاربردی تا مقطع کارشناسی است و فارغ التحصیلان این دانشگاه می توانند برای ادامه تحصیل در سایر دانشگاهها ادامه تحصیل دهند.

 

33ن در آزمون دانشگاه جامع علمی – کاربردی سال قبل، قبول شدم اما ثبت نام نکردم. آیا می توانم امسال در آزمون علمی – کاربردی مجددا شرکت کنم؟
- خیر. پذیرفته شدگان آزمون جامع علمی – کاربردی در صورت انصراف ، از شرکت در آزمون علمی – کاربردی به مدت یک سال محروم خواهند شد.

34یا دیپلمه های تمام گروههای آزمایشی ((ریاضی و فنی ، تجربی، انسانی، هنر و زبانهای خارجی)) می توانند در آزمون دانشگاه جامع علمی – کاربردی شرکت کنند؟
- دارندگان دیپلم نظام قدیم آموزش متوسطه (نظری و هنرستانی) ، یا دیپلم سه ساله نظام جدید و یا گواهینامه دوره پیش دانشگاهی و نیز دارندگان دیپلم نظام جدید فنی و حرفه ای و یا دیپلم نظام جدید کاردانش می توانند در آزمون دانشگاه جامع علمی – کاربردی شرکت کنند

35یا در آزمون کاردانی فنی و حرفه ای رشته انتخابی باید متناسب با رشته تحصیلی مان باشد یا در هر رشته ای که بخواهیم می توانیم ثبت نام و آزمون بدهیم؟
- در آزمون کاردانی دوره فنی و حرفه ای رشته انتخابی باید متناسب با رشته تحصیلی باشد و نمی توانید در رشته های دیگر آزمون دهید.

36یا دیپلمه های کاردانش حق ثبت نام و ادامه تحصیل در مقطع کاردانی را دارند؟
- بله . دیپلمه های کاردانش می توانند برای ادامه تحصیل در مقطع کاردانی آموزشکده های فنی و حرفه ای یا دانشگاه جامع علمی – کاربردی ثبت نام کنند.

37یا فارغ التحصیلان آموزشکده های فنی و حرفه ای در صورتی که دوره پیش دانشگاهی را نگذرانده باشند، می توانند در آزمون سراسری شرکت کنند؟
خیر. داوطلب باید گواهینامه پایان دوره پیش دانشگاهی نظام جدید آموزش متوسطه را اخذ نماید و یا موفق به اخذ مدرک کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای شده باشد.

38را امکان ادامه تحصیل برای رشته های فنی و حرفه ای محدود است؟
- هدف اصلی آموزشکده های فنی و حرفه ای در وهله' اول پرورش افرادی است که با یادگیری حرفه و کسب مهارت، هرچه سریع تر جذب بازار کار شوند و در کنار آن راجع به شغل و حرفه ای که می آموزند تحصیل کنند. شرایطی نیز فراهم شده تا علاقه مندان به ادامه تحصیل در بعضی از رشته ها بتوانند در آزمونهای کارشناسی ناپیوسته (کاردانی به کارشناسی) ادامه تحصیل دهند.

39ا فارغ التحصیلان دانشکده های فنی و حرفه ای می توانند در آزمون دانشگاه جامع علمی- کاربردی شرکت کنند؟
- بله . می توانید در آزمون دانشگاه جامع علمی – کاربردی شرکت کنید.

40یا فقط دیپلمه های کاردانش و فنی و حرفه ای می توانند در مقطع کاردانی دانشکده های فنی و حرفه ای شرکت کنند یا اینکه داوطلبان گروههای ریاضی و فنی ، علوم انسانی، علوم تجربی و هنر نیز می توانند ثبت نام کنند؟
- فقط داوطلبانی که دارای دیپلم فنی و حرفه ای نظام قدیم (چهار ساله هنرستانی) یا دوره سه ساله شاخه فنی و حرفه ای و یا شاخه کار دانش نظام جدید آموزش متوسطه را گذرانده باشند، با توجه به رشته تحصیلی خود و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای آزمون کاردانی آموزشکده های فنی و حرفه ای، می توانند منحصرا در یکی از رشته های امتحانی ثبت نام و در آزمون آن شرکت کنند. فارغ التحصیلان و دانش آموزان دوره سه ساله شاخه نظری حتی با گذراندن دوره پیش دانشگاهی حق ثبت نام و شرکت در آزمون کاردانی آموزشکده های فنی و حرفه ای را ندارند.

41ر آزمون کاردانی پیوسته دانشکده های فنی و حرفه ای قبول شدم ولی ثبت نام ننمودم. آیا می توانم مجددا در آزمون کاردانی پیوسته ثبت نام کرده و شرکت نمایم؟
- برای داوطلبان آزمون کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای محدودیتی جهت شرکت مجدد در آزمون کاردانی پیوسته سال بعد از انصراف وجود ندارد.

42فترچه کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای چه موقع توزیع می شود؟
- ثبت نام برای دوره کاردانی آموزشکده های فنی و حرفه ای اواخر اردیبهشت ماه انجام می شود.

43ینجانب دیپلم فنی و حرفه ای هستم و فوق دیپلم کاردانی پیوسته، آیا می توانم غیر از آزمون کارشناسی ناپیوسته در آزمون دیگری جهت ادامه تحصیل شرکت کنم؟
- فارغ التحصیلان کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای، علاوه بر آزمون کارشناسی ناپیوسته مجازند در آزمون سراسری با توجه به شرایط و ضوابط دفترچه راهنمای آزمون سراسری، شرکت نمایند. آن دسته از داوطلبانی که در فرجه شش ماهه فراغت از تحصیل هستند، می توانند متناسب با نوع مدرک کاردانی خود انتخاب رشته نمایند.

44یا رتبه های برتر دوره فنی حرفه ای و کاردانش نیز مانند رتبه های برتر آزمون سراسری می توانند همزمان در دو رشته ادامه تحصیل دهند؟
- خیر. نفرات برتر کنکور این دوره ها (دانشجویانی که رتبه تک رقمی کسب می کنند) نمی توانند همزمان در دو رشته تحصیل کنند.

45یا کسانی که در هنرستان تحصیل می کنند، فقط مجاز به شرکت در آزمونهای کاردانی هستند؟
- کسانی که در هنرستان تحصیل می کنند تنها می توانند در آزمون کاردانی پیوسته شرکت کنند. این دسته از داوطلبان چنانچه مایل باشند می توانند در آزمونهای سراسری شرکت نمایند اما باید دوره پیش دانشگاهی را بگذرانند

46مان توزیع کارنامه و فرم انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1384 در چه تاریخی می‌باشد؟
کارنامه و فرم انتخاب رشته آزمون سراسری سال 84 در نیمه دوم مردادماه 1384 توزیع می گردد و داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته میگردند باید فرم انتخاب رشته خود را در مهلت مقرر از همان محلی که دریافت می کنند بودند تحویل و کارنامه‌های خود را ممهور به مهر تحویل شد نمایند.

47سامی پذیرفته شدگان چند برابر ظرفیت رشته‌های بورسیه و شرایط خاص آزمون سراسری سال 84 در چه زمانی اعلام می‌شود؟
اسامی پذیرفته‌شدگان چند برابر ظرفیت رشته‌های بورسیه و شرایط خاص در تاریخ اواسط مرداد ماه از طریق ویژه‌نامه پیک سنجش به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

48سانی که به نتایج مندرج در کارنامه آزمون سراسری اعتراض دارند چه اقدامی باید انجام دهند؟
داوطبانی که نسبت به نتایج آزمون سراسری اعتراض دارند می‌توانند از طریق مکاتبه با سازمان و ارسال تصویر کارنامه خود نسبت به بررسی مجدد نمرات آزمون اقدام نمایند. آدرس جهت مکاتبه:‌کرج – صندوق پستی 3155-31535.

49یا کسانی که در دوره‌های شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی جزو پذیرفته‌شدگان نهایی آزمون سراسری قرار می‌گیرند از آزمون سراسری سال بعد محروم خواهند شد؟
داوطلبانی که جزو پذیرفته‌شدگان نهایی آزمون سراسری در یکی ازدوره های شبانه ، پیام نور و غیرانتفاعی قرار گیرند اند به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه (برای آقایان) می‌توانند در آزمون سراسری سال بعد ثبت ‌نام و شرکت نمایند.

50تایج نهایی آزمون سراسری سال 84 در چه تاریخی اعلام می‌شود؟
اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی آزمون سراسری سال 84 در نیمه دوم شهریورماه از طریق ویژه‌نامه پیک سنجش به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

51اسامی داوطلبانی که جزو سهمیه شاهد و رزمندگان هستند جهت دریافت کارنامه جایابی و فرم انتخاب رشته در چه زمانی اعلام می شود؟
اسامی داوطلبانی که از سهمیه شاهد و رزمندگان استفاده می‌کنند جهت دریافت کارنامه و فرم انتخاب رشته جایابی از طریق ویژه‌نامه پیک سنجش نیمه اول مهر ماه به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

52علام نتایج معرفی شدگان دوره‌های نیمه‌متمرکز آزمون سراسری سال 1384 در چه زمانی خواهد بود؟
نتایج چند برابر ظرفیت کد رشته های نیمه متمرکز آزمون سراسری سال 84 جهت انجام مصاحبه و آزمون در دهه سوم شهریورماه یا اوایل مهرماه از طریق ویژه نامه پیک سنجش به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

53گونه منابع آزمون را تهیه کنیم ؟
برای تهیه منابع مورد نیاز میتوانید به فروشگاههای توزیع کتابهای درسی مراجعه و کتاب مورد نظر خود را تهیه کنید.

54یا در آزمون سراسری سال 84 سوالهای داوطلبان ترمی واحدی با سالی – واحدی جداگانه طراحی میگردد ؟
برای دو نظام ترمی واحدی و سالی واحدی تا حدود زیادی سوالات یکسانی طراحی شده است و برای هر دو نظام یک دفترچه واحد در نظر گرفته شده است که در ابتدا سوالاهای مشترک ارائه میگردد اما بعضی از دروس در هر نظام ، مطالب متفاوتی دارد که در بالای صفحه آغار این سوالها اعلام میشود که از شماره ........ تا شماره..................... مخصوص داوطلبان ترمی واحدی یا سالی واحدی است . علاوه بر آن داوطلبان نظام قدیم نیز با توجه به نوع نظام انتخابی به سوال های یکی از این دو گروه پاسخ دهند.

55یا ضمن تحصیل در رشته های دوره شبانه میتوانیم در آزمون سراسری سال 1384 نیز شرکت کنیم ؟
دانشجویان دوره شبانه دانشگاهها و موسسات آموزش عالی که از معافیت تحصیلی استفاده نمی نمایند، میتوانند بدون انصراف از تحصیل در آزمون سراسری سال 1384 ثبت نام و شرکت نمایند. بدیهی است ایندسته از داوطلبان در صورت موفقیت و قبل از ثبت نام در رشته قبولی جدید لازم است رشته قبولی قبلی خود انصراف قطعی حاصل نموده و گواهی مربوط را به موسسه ذیربط ارائه نمایند. لازم به توضیح است که ایندسته از داوطلبان حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته قبولی قبلی خود را ندارند.

56گونگی سهمیه بندی مناطق در آزمون سراسری سال 1384 را بیان نمائید.
بر اساس مصوبه سی و پنجمین جلسه کمیته مطالعه و برنامه ریزی کنکور برای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ، فارغ التحصیلان و دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی نظام جدید آموزش متوسطه بر اساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی دوره پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان و یا هنرستان (سال دوم و سوم دبیرستان و هنرستان) جزو یکی از سهمیه های مناطق 1، 2 و 3 محسوب میشوند.

57یا شرکت کنندگان در آزمون سراسری سال 1384 بدون توجه به گروه آزمایشی میتوانند در گروههای دیگر شرکت کنند یا تغییر رشته بدهند ؟
هر داوطلب بدون توجه به نوع دیپلم میتواند در هر یک از گروههای آزمایشی شرکت کند. ضمناً داوطلبان گروههای ریاضی ، تجربی و انسانی علاوه بر گروه اصلی خود میتوانند داوطلب شرکت در گروه آزمایشی هنر و زبان نیز باشند.

58یا فارغ التحصیلان آموزشکده های فنی و حرفه ای میتوانند در آزمون سراسری سال 1384 شرکت کنند ؟
فارغ التحصیلان آموزشکده های فنی وحرفه ای فقط می توانند با داشتن مدارک کاردانی پیوسته یا گذراندن دوره پیشدانشگاهی و داشتن سایر ضوابط و شرایط اختصاصی دفترچه داوطلب شوند.

59نانچه داوطبی در آزمون سراسری پذیرفته شده باشد ولی یک یا دو واحد درسی وی در شهریور ماه به اتمام برسد، می تواند ادامه تحصیل دهد؟
خیر – دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی باید حداکثر تا پایان تیرماه دوره پیش دانشگاهی را به اتمام رسانده باشند.

60رایط تغییر رشته و انتقال دانشجویان چیست؟
تغییر رشته و انتقال دانشجو در حیطه وظایف سازمان سنجش نمی باشد. پذیرفته شدگان جهت اطلاعات بیشتر می توانند به آموزش دانشگاه و دانشکده محل تحصیل خود مراجعه نمایند.

61ذیرش دانشجو برای دوره های نیمه حضوری چگونه است؟
چنانچه دانشگاهی برای دوره های نیمه حضوری دانشجو بپذیرد، اطلاعیه ثبت نام حاوی شرایط و ضوابط شرکت در این دوره، در هفته نامه پیک سنجش منتشر می نماید.

62ر داوطلبی یکبار در آزمون سراسری پذیرفته شده ولی انصراف دهد و بار دوم شرکت کرده و مدرک کاردانی خود را گرفته باشد آیا مجددا می تواند در کنکور سراسری شرکت نماید؟
خیر - در این مورد داوطلب فقط می تواند در کنکور کاردانی به کارشناسی شرکت نماید.

63ماره پرونده ام را برروی فرم تقاضانامه ننوشته ام، آیا برای ثبت نام مشکلی پیش نخواهد آمد؟
عدم درج شماره پرونده در آزمونهای مختلف باعث ایجاد مشکل برای شرکت در آزمون نخواهد شد. چنانچه موردی از سوی داوطلب در تکمیل فرم تقاضانامه فراموش شود، او می باید با واحد رفع نقص سازمان سنجش کتبا مکاتبه نماید و با درج مشخصات داوطلبی اقدام به رفع این مشکل نماید.
به داوطلبان توصیه می شود در تکمیل و تنظیم تقاضانامه از پیش نویس مندرج در دفترچه راهنمای هر آزمون استفاده و پس از حصول اطمینان از صحت مواد مندرج فرم اصلی تقاضانامه را تکمیل نمایند.

64گر داوطلبی در آزمون سراسری پذیرفته شود ولی برای ثبت نام مراجعه ننماید و ظرفیت خالی بماند، آیا از سایر داوطلبان ثبت نام بعمل می آید؟
خیر – اگر ظرفیت خالی بماند یا کسی برای ثبت نام مراجعه ننماید، یا اعلام انصراف نماید کسی جایگزین نخواهد شد.

65نابع و سرفصلهای دروس امتحانی آزمون سراسری 1384 کدامند؟
در این خصوص به بخش اخبار و اطلاعیه ها قسمت آزمون سراسری در همین سایت مراجعه نمایید .

66فاوت رشته های متمرکز و نیمه متمرکز چیست؟
رشته هایی که پذیرش دانشجو در آنها نیاز به مصاحبه ، معاینه و آزمون علمی و عملی دارد، رشته های نیمه متمرکز نامیده می شود و رشته هایی که پذیرش دانشجو در آن بدون طی مراحل فوق و فقط براساس نمرات آزمون سراسری صورت می گیرد، رشته های متمرکز هستند.

67مره کل زیرگروهها نشان دهنده چیست؟
مجموعه رشته هایی که دروس امتحانی آن دارای ضرایب یکسان هستند در یک زیر گروه قرار می گیرند. نمره کل در زیر گروه بیانگر وضعیت علمی داوطلب در این مجموعه از رشته ها برای انتخاب رشته می باشد.

68رق نمره کل و رتبه چیست؟
نمره کل هر داوطلب براساس نمره کل حاصل از نمره کل آزمون عمومی به علاوه 3 برابر نمره کل آزمون اختصاصی (با توجه به ضرایب) تقسیم بر مجموع کل ضرایب محاسبه می شود، و رتبه داوطلب براساس نمره کل آزمون و سهمیه ثبت نامی تعیین می شود.

69ر آزمون سراسری 1384 سهمیه رزمندگان چگونه اعمال خواهد شد؟
سهمیه رزمندگان در سال 1384 همانند سال 1382 خواهد بود.

70همیه بندی مناطق در آزمون سراسری 1384 به چه شکلی خواهد بود؟
سهمیه بندی براساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره متوسطه جزو یکی از سهمیه های مناطق 1، 2 و یا 3 محسوب می گردند.

71یا داوطلب با استفاده از سهمیه رزمندگان می تواند دومرتبه در آزمون سراسری پذیرفته شود؟
خیر. براساس قانون ایجاد تسهیلات برای ورود ایثارگران به دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و آئین نامه اجرایی آن، فقط یک بار امکان پذیرش با استفاده از سهمیه رزمندگان برای هر داوطلب وجود دارد.

72یا داوطلبان سهمیه شاهد می توانند دو مرتبه با استفاده از این سهمیه در آزمون سراسری پذیرفته شوند؟
خیر – براساس جلسه مورخ 15/2/75 کمیته مطالعه و برنامه ریزی کنکور دانشگاهها از سال 1376 داوطلبان شاهد فقط یکبار می توانند با استفاده از این سهمیه پذیرفته شوند.

73یا معدل در کنکور سراسری سال 1384 تاثیر خواهد داشت؟
در آزمون سراسری 1384 معدل دیپلم یا دوره پیش دانشگاهی داوطلب تاثیری در گزینش نهایی نخواهد داشت.

74همیه مناطق برچه اساسی تعیین می شود؟
سهمیه مناطق برای داوطلبان نظام قدیم براساس شهرستان محل تحصیل سه سال آخر دوره متوسطه (سالهای دوم، سوم و چهارم) و برای فارغ التحصیلان و دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی نظام جدید آموزش متوسطه براساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی دوره پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان و یا هنرستان (سال دوم و سوم دبیرستان یا هنرستان) جزو یکی از سهمیه های مناطق 1، 2 و یا 3 تعیین می شود.

75رای مقایسه علمی دو داوطلب چه ملاکی معتبر است؟
گزینش علمی در آزمون سراسری براساس نمره کل آزمون و با توجه به سهمیه ثبت نامی داوطلبان انجام می پذیرد. بنابراین در صورت یکسان بودن سهمیه ثبت نامی داوطلبان، نمره کل ملاک مقایسه داوطلبان است.

76رز محاسبه نمره کل چگونه است؟
نحوه محاسبه نمره کل در آزمون سراسری سال 1384 متعاقبا توسط هفته نامه پیک سنجش به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

77نانچه محل اخذ دیپلم داوطلب با محل تحصیل دو سال قبل داوطلب یکسان نباشد، سهمیه منطقه وی چگونه تعیین می شود؟
سهمیه منطقه مرفه تر به عنوان سهمیه داوطلب در نظر گرفته می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر به دفترچه راهنمای شماره دو مراجعه فرمائید.

78یا بعد از اعلام نتایج آزمون سراسری ذخیره نیز اعلام می گردد؟
خیر – اصولا در آزمون سراسری برای هیچ رشته ای ذخیره اعلام نمی گردد. البته، در صورتی که تعداد ثبت نام شدگان در بعضی کد رشته ها به طور محسوسی کم باشد و یا ظرفیت جدیدی تصویب گردد. با اعلام رسمی دانشگاه یا موسسه آموزشی مربوط به سازمان سنجش و پس از هماهنگی های لازم از طریق انتشار اطلاعیه تکمیل ظرفیت در نشریه پیک سنجش، اقدام به پذیرش دانشجو در همان کد رشته ها خواهد شد.

79ارنامه جایابی چیست؟
- سازمان سنجش آموزش کشور به منظور مساعدت و ایجاد تسهیلات برای داوطلبان سهمیه شاهد و رزمندگان آزمون سراسری، از سال 1378 ترتیبی اتخاذ نموده است تا ایثارگران عزیزی که در کد رشته محلهای انتخابی خود حد نصاب نمره علمی لازم را کسب نکرده اند، اما در یکی از کد رشته محلهایی که انتخاب نکرده ولی حد نصاب نمره علمی لازم را دارا می باشند، بتوانند از تسهیلات مندرج در قانون الزام به پذیرش افراد واجد شرایط استفاده از سهمیه ایثارگران ، استفاده نمایند و این امر در قالب کارنامه جایابی در اختیار آنان قرار داده شده است.

80ن فارغ التحصیل پیش دانشگاهی در رشته تجربی هستم و علاقه زیادی دارم که علاوه بر آزمون گروه تجربی در آزمون گروه ریاضی هم شرکت کنم، آیا مجاز هستم همزمان ثبـت نام کنم؟
- هر داوطلب براساس میزان علاقمندی خود به رشته های تحصیلی ، صرفا می تواند در یکی از سه گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی و نیز در یکی یا دو تا از دو گروه آزمایشی هنر و یا زبانهای خارجی ثبت نام و در آزمون مربوط برابر ضوابط شرکت نماید

81زمون کاردانی به کارشناسی چند مرتبه در سال برگزار می شود؟
- یک مرتبه

82یا فارغ التحصیلان با مدرک لیسانس می توانند در این آزمون شرکت کنند؟
- خیر.

83رای شرکت در آزمون کاردانی به کارشناسی چه شرایطی وجود دارد؟
- داوطلب می باید واجد صلاحیتهای عمومی و اختصاصی باشد. داشتن مدرک فوق دیپلم تا تاریخ تعیین شده در ویژه نامه شرکت در آزمون یکی از شرایط اختصاصی به شمار می رود. برای کسب اطلاعات بیشتر به ویژه نامه ثبت نام آزمون که در موعد مقرر توزیع می شود، مراجعه فرمائید.

84نانچه داوطلبی در آزمون پذیرفته شود ولی در تاریخ تعیین شده برای ثبت نام مراجعه ننماید، آیا می تواند با تاخیر ثبت نام نماید؟
- خیر. کلیه پذیرفته شدگان لازم است در تاریخهای تعیین شده برای ثبت نام به موسسه آموزش عالی ذیربط مراجعه نمایند. بدیهی است عدم ثبت نام به موقع پذیرفته شدگان ، به منزله انصراف قطعی از تحصیل آنان تلقی خواهد شد.

85 در آزمون کارشناسی ناپیوسته امسال قبول شده ام، آیا می توانم با دادن انصراف قطعی از تحصیل در آزمون کارشناسی ناپیوسته سال آینده شرکت نمایم؟
- خیر. پذیرفته شدگان هریک از رشته های تحصیلی آزمون کارشناسی ناپیوسته، خواه در موسسه محل قبولی خود ثبت نام نمایند یا ننمایند، حتی با دادن انصراف قطعی از تحصیل، حق ثبت نام و شرکت در آزمون کاردانی به کارشناسی سال بعد را نخواهند داشت.

86ن در یکی از رشته های آزمون سراسری قبول شده ام. ضمنا در یک رشته نیز از کارشناسی ناپیوسته قبول شده ام. آیا می توانم همزمان در دو رشته به تحصیل بپردازم.
- خیر. این دسته از پذیرفته شدگان می توانند از دو رشته قبولی اعلام شده ، یکی را به دلخواه انتخاب و براساس ضوابط مربوط، در آن رشته به تحصیل بپردازند. بدیهی است در این صورت قبولی آنان در رشته دیگر لغو شده، تلقی خواهد شد.

87گونه می توانم از زمان توزیع ویژه نامه ثبت نام آزمون کاردانی به کارشناسی مطلع گردم؟
- ویژه نامه های ثبت نام در موعد مقرر از باجه های روزنامه فروشی ها توزیع می شود. ضمنا ، اطلاعیه های سازمان سنجش در مورد آزمون فوق از هفته نامه پیک سنجش به اطلاع داوطلبان می رسد.

88نانچه داوطلبی قبلا در یکی از رشته های کاردانی به کارشناسی قبول شده باشد و سپس در مرحله تکمیل ظرفیت در رشته دیگری قبول شود، وضعیت ثبت نام او چگونه خواهد بود.
- این دسته از داوطلبان برای ثبت نام در رشته قبولی جدید نباید از رشته قبولی قبلی خود انصراف قطعی دهند. بدیهی است با آنان همانند دانشجوی انتقالی رفتار خواهد شد

89لام اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 84 در چه زمانی می‌باشد؟
نتایج  پذیرفته شدگان نهایی آزمون کارشناسی ارشد سال 84 در نیمه اول شهریورماه از طریق ویژه‌نامه پیک سنجش به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

90یا دانشجویان دانشگاه آزاد می توانند در آزمون تحصیلات تکمیلی ثبت نام و شرکت نمایند؟
مدرک کارشناسی متقاضیان شرکت در آزمون تحصیلات تکمیلی می بایستی مورد تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته باشد.

91یا دارندگان مدرک کارشناسی مراکز ضمن خدمت فرهنگیان مجاز به شرکت در آزمون می باشند؟
دارندگان مدرک کارشناسی مراکز ضمن خدمت فرهنگیان مجاز به شرکت در آزمون نمی باشند.

92یا فارغ التحصیلان رتبه اول دوره کارشناسی موسسات آموزش عالی وابسته به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی مشمول استفاده از امتیاز آیین نامه ادامه تحصیل فارغ التحصیلان رتبه اول می شود؟
خیر.

93یا پذیرفته شدگان نهایی آزمون سال 83 مجاز به شرکت در آزمون سال 84 می باشند؟
پذیرفته شدگان نهایی آزمون تحصیلات تکمیلی سال 83 حق شرکت در آزمون سال 84 را ندارند.

94حوه تخصیص ظرفیت به متقاضیان سهمیه رزمندگان به چه صورت می باشد؟
20 درصد ظرفیت در هر رشته محل به متقاضیان سهمیه رزمندگان واجد شرایط که حد نصاب نمره علمی لازم را احراز نمایند تخصیص داده می شود.

95یا دانشجویانی که مدرک فارغ التحصیلی خارج از کشور آنان ارزشیابی شده و عنوان ((معادل)) به آن تعلق گرفته است می توانند در آزمون کارشناسی ارشد شرکت نمایند.
فارغ التحصیلانی که به مدرک آنان عنوان معادل تعلق گرفته است اجازه داده می شود که در این آزمون ثبت نام و شرکت نمایند. بدیهی است چنانچه حداقل 80 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در رشته امتحانی مربوط و در سهمیه آزاد (غیر بورسیه و هر نوع سهمیه دیگر) را کسب نمایند عنوان معادل از مدرک تحصیلی آنان حذف خواهد شد.

96یا می توان ضمن خدمت وظیفه عمومی در آزمون کارشناسی ارشد شرکت نمود؟
چنانچه دارای دفترچه آماده به خدمت بدون مهر غیبت در فرجه شش ماهه بعد از فراغت از تحصیل در مقطع کارشناسی (لیسانس) باشید می توانید صرفا در فرجه شش ماهه پس از تاریخ فراغت از تحصیل و قبل از اعزام به خدمت در آزمون فوق شرکت نمائید. این افراد لازم است در تاریخی که توسط معاونت وظیفه عمومی نیروی انتظامی اعلام می شود به خدمت اعزام شده باشند. بدیهی است در صورت پذیرفته شدن و دارا بودن سایر شرایط و ضوابط در هر مرحله ای از خدمت وظیفه ترخیص خواهند شد. در غیر این صورت غایب محسوب شده و قبولی آنان ((کان لم یکن)) تلقی می گردد.

97یا امکان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد در دو رشته مختلف وجود دارد ؟
- بله . داوطلبان مقطع کارشناسی ارشد می توانند علاوه بر رشته خود متقاضی شرکت در یکی دیگر از 35 کد رشته امتحانی که بصورت شناور است، نیز شوند. شرایط شرکت در این آزمونها در دفترچه راهنمای آزمون کارشناسی ارشد درج شده است

98- درکارنامه نتیجه نهایی آزمون سراسری که برای من ارسال شده است, در انتخاب پنجاهم من رشته ای را که انتخاب کرده ام آخرین رتبه قبولی  50  بوده و رتبه من در آن رشته  90  است. حال اگر من این رشته را اولین انتخاب قرار می دادم تأثیری در قبولی من داشته یا اینکه هیچ تأثیری ندارد؟    

 

اولویت انتخاب رشته به معنای علاقه داوطلب است و تأثیری در قبولی وی ندارد. برای آگاهی بیشتر شما مثالی می زنیم؛ فرض کنید شخصی به رشته مهندسی عمران خیلی علاقه مند است و نمره زیر گروه مربوطه وی  10000می باشد. وی دراولویت اول رشته مهندسی عمران دانشگاه تهران را انتخاب کرده است، شخصی دیگر نیز رشته مهندسی عمران دانشگاه تهران را در اولویت دهم قرار می دهد و نمره کل او  10100می باشد. در بین این دو نفر, شخص دوم – در صورتیکه در یکی از ا نتخا بهای مند رج در ا ولویت های قبلی خود پذ یرفته نشد ه با شد (یک تا نه ) - در رشته مهندسی عمران دانشگاه تهران قبول می شود چرا که نمره کل ا و بیشتر از شخص اول است.

99- من دانشجوی رشته آموزش ریاضی مراکز تربیت معلم وابسته به وزارت آموزش و پرورش هستم. آیا می توانم از تمامی زیر گروه های رشته ریاضی انتخاب رشته کنم یا فقط باید رشته ریاضی محض و کاربردی را انتخاب کنم؟  

 

صرفاً فارغ التحصیلان (نه دانشجویان در حال تحصیل) مراکز تربیت معلم می توانند مجددا" در آزمون سراسری شرکت و در هر رشته ای که تمایل دارند, انتخاب رشته و در صورت قبولی ادامه تحصیل دهند. البته در خصوص انتخاب رشته می بایست با وزارت آموزش و پرورش هماهنگی و موافقت آنان را کسب نمایند.

100  - آیا در انتخاب رشته فقط رشته هایی را که در ناحیه و یا قطب آموزشی خودمان می باشد را باید انتخاب کنیم یا اینکه هر رشته در هر شهری را می توانیم انتخاب کنیم؟ 

 

شما می توانید تمام رشته های تحصیلی گروه آزمایشی خود را در تمام شهرها انتخاب کنید و تقسیمات بومی محدودیتی برایتان بوجود نمی آورد اما توجه داشته باشید که در زمان گزینش نهایی, حدود  70  درصد ظرفیت رشته های استانی ،ناحیه ای و قطبی به داوطلبان همان استان، ناحیه و... اختصاص می یابد.لذا توصیه می شود که در زمان انتخاب رشته به این موضوع توجه نمایید.

101- گفته شده که از رشته های نیمه متمرکز فقط می توانیم دوکد رشته را انتخاب کنیم، آیا این دوکد رشته شامل مراکز تربیت معلم و دانشگاه سراسری است یا در کل فقط مجاز به انتخاب دو کد رشته از رشته های نیمه متمرکز هستیم؟          

 

طبق ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و همچنین دفترچه راهنمای انتخاب رشته مراکز تربیت معلم, داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی دوره روزانه می باشند، می توانند حداکثر دو کد رشته از مجموع کد رشته های نیمه متمرکز موجود در گروه آزمایشی خود در هر دوره را با توجه به شرایط و ضوابط رشته های مذکور علاوه برکد رشته های متمرکز انتخاب کنند. بدیهی است چنانچه داوطلبی براساس کارنامه اولیه خود مجاز به انتخاب رشته مراکز تربیت معلم نیز باشد می تواند  2  کد رشته نیمه متمرکز از رشته های تحصیلی تربیت معلم را انتخاب و در فرم انتخاب تحصیلی براساس ترتیب علاقه درج نمایدضمنا" داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته در دوره های روزانه و شبانه می باشند می توانند علاوه بر دو کد رشته از رشته های نیمه متمرکز دوره های روزانه ، دو کد رشته نیمه متمرکز شبانه را نیز انتخاب نمایند. همچنین چنانچه داوطلبی بر اساس کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته های پیام نور و موسسات غیرانتفاعی نیز باشند، از هر یک از موسسات مذکور نیز می توانند دو کد رشته نیمه متمرکز در هر گروه آزمایشی که امتحان داده اند، انتخاب نمایند.

102 اگر در رشته ای قبول شوم و در دانشگاه ثبت نام کنم، بعد از یک یا دو ترم می توانم تغییر رشته بدهم و در رشته ای دیگر در همان گروه آموزشی تحصیل کنم؟        

 

ضوابط تغییر رشته و تغییر دانشگاه خیلی مشکل است، مثلاً باید تعداد واحدهای پاس شده به حد نصاب برسد و با موفقیت گذرانده شوند، معدل دروس گذرانده شده از حد نصاب مشخص برخوردار باشد. نمره آزمون ورودی رشته مورد تقاضا را بدست آوردودانشگاههای مبداء و مقصد، اعلام موافقت کنند. اینچنین ضوابطی، امکان تغییر رشته را به شدت محدود می کند. خوب است موقع انتخاب رشته به دقت همه شرایط را در نظر بگیرید تا نیازی به تغییر رشته و ... نداشته باشید.

103 آیا در آزمون کاردانی فنی و حرفه ای رشته انتخابی باید متناسب با رشته تحصیلی مان باشد یا در هر رشته ای که بخواهیم می توانیم ثبت نام و آزمون بدهیم؟           

 

در آزمون ورودی دوره های کاردانی پیوسته آموزشکدهها ی فنی و حرفه ای وابسته به وزارت آموزش و پرورش , رشته انتخابی(امتحانی) بایدمتناسب با رشته تحصیلی باشد.

104 آیا درآزمون سراسری که توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شود برای رشته های تحصیلی داوطلبی به عنوان ذخیره وجود دارد یا خیر؟          

 

چون در آزمون سراسری گزینش به صورت متمرکز صورت می گیرد,فردی به عنوان ذخیره پذیرفته نمی شود. البته برای تعداد محدودی از رشته‌های نیمه‌متمرکز، در صورت عدم تکمیل ظرفیت و درخواست موسسه ذیربط، ممکن است مشخصات افراد دیگری به عنوان معرفی شده برای انجام مراحل مصاحبه، معاینه و... اعلام و یا به عنوان پذیرفته‌شده نهایی اعلام گردد.

105- سهمیه مناطق بر چه اساسی تعیین می شود؟    

 

سهمیه مناطق برای داوطلبان نظام قدیم آموزش متوسطه براساس شهرستان محل تحصیل سه سال آخر دوره متوسطه (سالهای دوم، سوم و چهارم) دبیرستان یا هنرستان و برای فارغ التحصیلان و دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی نظام جدید آموزش متوسطه براساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی دوره پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان و یا هنرستان (سال دوم و سوم دبیرستان یا هنرستان) تعیین می گردد.

106ـ با توجه به اینکه در گروه آزمایشی هنر گزینش همه رشته ها کشوری می باشد , نحوه توزیع سهمیه ها چگونه می باشد؟     

 

در کلیه رشته ها ی تحصیلی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی ، ظرفیت مندرج دردفترچه راهنمای انتخاب رشته (دفترچه شماره  2  که بصورت لوح فشرده سامان رشته در اختیا ر شما قرا ر گرفته است ) براساس ضوابط موجود به داوطلبان متقاضی سهمیه های تعیین شده, تخصیص خواهد یافت.

 

 

107- من دیپلمم را در شهرستان کازرون گرفته ام (ناحیه  2) و امسال به علت مشکلاتی به شیراز نقل مکان کرده ایم. آیا این موضوع با توجه به اینکه من حوزه امتحانی خود را شیراز انتخاب کرده ام در سهمیه مناطق مشکلی برایم پیش می آورد یا خیر؟ من جزو کدام منطقه محسوب می شوم؟           

 

داوطلبان آزمون سراسری براساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره متوسطه (برای داوطلبان نظام جد ید آموزش متوسطه محل اخذ مدرک پیش دانشگاهی و  2  سال قبل و برای داوطلبان نظام قدیم آموزش متوسطه سه سال آخر دبیرستان و یا هنرستان) جزو یکی از سهمیه های مناطق سه گانه محسوب می شوند. بدیهی است چنانچه داوطلبان سه سال مورد نظر را در مناطق مختلف گذرانده باشند سهمیه داوطلب بر اساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی منطقه مرفه تر تعیین می شود. بنابراین با توجه به توضیحات فوق در صورتی که محل تحصیل سه سال آخر دوره متوسطه شما یکسان باشد حوزه ا متحانی انتخا بی شما هر کجا که باشد, تأثیری در سهمیه شما ندارد.

108- آیا می توان بیش از یک مرتبه از سهمیه رزمندگان در کنکور استفاده نمود؟          

 

خیربراساس قانون ایجاد تسهیلات برای ورود ایثارگران به دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و آئین نامه اجرایی آن، داوطلبانی که از آزمون سراسری سال  69-1368  به بعد با استفاده ازسهمیه رزمندگان درردیف پذیرفته شدگان نهایی قرار گرفته باشند, مجاز به استفاده مجد د از این سهمیه نیستند، حتی اگر در رشته قبولی اعلام شده ثبت نام ننموده باشند.

109- آیا داوطلبان سهمیه شاهد می توانند دو مرتبه با استفاده از این سهمیه در آزمون سراسری پذیرفته شوند؟           

 

خیربراساس جلسه مورخ  16/2/1375  کمیته مطالعه و برنامه ریزی کنکور دانشگاهها، از آزمون سراسری سال  76  به بعد داوطلبان شاهد فقط یکبار می توانند با استفاده از این سهمیه پذیرفته شوند.

110-آیا اگر فرزند شهیدی امسال در کنکور شرکت کند و از سهمیه فرزندان شاهد نیز استفاده نماید و در هیچ رشته ای موفق نشود. آیا در سال بعد یعنی سال  (1383) نیز می تواند از سهمیه استفاده نماید یا خیر؟   

 

بله ،در صورت پذیرفته نشدن در آزمون سال  82  می تواند در آزمون سال آینده از سهمیه شاهد استفاده نماید.

سؤالات مطرح شده در زمینه« رتبه(نمره, معدل)»

111-« نمره کل زیر گروهها» نشان دهنده چیست؟         

مجموعه رشته هایی که دروس امتحانی آنان دارای ضرایب یکسان هستند در یک زیر گروه قرار می گیرندکه نمره کل درزیر گروه بیانگر وضعیت علمی داوطلب دراین مجموعه ازرشته ها برای انتخاب رشته می باشد.    

112-«نمره کل» چگونه محاسبه می شود؟          

 

در هر گروه آزمایشی رشته ها در زیرگروههای مختلفی دسته بندی می شوند. نمره در هر رشته با استفاده از میانگین نمرات تراز هر درس با ضرایب دروس در هر زیرگروه به دست می آید. اگر mi  و nj  به ترتیب نمرات تراز دروس عمومی و اختصاصی و ai  و bj  به ترتیب ضرایب آن درس باشد، نمره کل رشته از فرمول زیر به دست می آید.

 

:نمر ه کل

 

شایان ذکر است که« k  و l  » به ترتیب تعداد دروس عمومی و تخصصی می باشند.

 

113- منظور از« رتبه کل در سهمیه » و « رتبه کشوری» چیست؟        

ابتدا نمره داوطلب در هر یک از زیرگروههای مرتبط محاسبه می شود. سپس برای کلیه داوطلبان هر سهمیه، ماکزیمم این نمرات انتخاب شده و مرتب می شود. به این ترتیب رتبه کل داوطلب در سهمیه به دست می آید.

به همین ترتیب این ماکزیمم نمره بدون در نظر گرفتن سهمیه، یعنی با مرتب کردن این نمره ماکزیمم برای همه شرکت کنندگان گروه، رتبه کشوری داوطلب را به دست می دهد.

           

114- برای مقایسه علمی دو داوطلب چه ملاکی معتبر است؟   

در آزمون سراسری نمره هر داوطلب در سهمیه خود با بقیه افراد حاضر در همین سهمیه مقایسه می گردد . اما اگر داوطلبی بخواهد وضعیت خود را دربین کلیه شرکت کنندگان بدست آورد، در این صورت رتبه کشوری که بدون در نظر گرفتن هر گونه سهمیه‌ای بر اساس نمره کل تعیین می شود بهترین ملاک مقایسه علمی داوطلبان می باشد .      

115- آیا معدل درکنکور سراسری سال  82  تأثیر خواهد داشت؟            

در آزمون سراسری سال  82  معدل دیپلم یا دوره پیش‌دانشگاهی داوطلب تأثیری در گزینش نهایی نخواهد داشت.    

سئوالات در زمینه تحصیل همزمان در دو رشته

داوطلبان عزیز بد لیل اینکه سئوالات در مورد تحصیلِ همزمان بسیار متنوع بود تصمیم گرفتیم دستور العمل چگونگی تحصیلِ همزمان در دو رشته تحصیلی وهمچنین آیین نامه تسهیلات آموزشی ویژه دانشجویان ممتاز را برای شما در ذیل بیاوریم .          

 

دستورالعمل چگونگی تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی

 

آیین نامه تسهیلات آموزشی ویژه دانشجویان ممتاز

 

سؤالات مطرح شده در زمینه« دانشگا هها, رشته ها, مقاطع و آزمونها»

116- لطفاً اطلاعاتی پیرامون دانشگاه صنعت نفت ارائه دهید؟  

 

گزینش رشته‌‌های تحصیلی دانشگاه صنعت نفت همانند سایر مؤسسات به صورت متمرکز می‌باشداز انجا که آموزش کلی دروس پایه و تخصصی و همچنین کلیه کتابهای مرجع دراین مدرسه به زبان انگلیسی است لذا دانشجو باید به زبان انگلیسی مسلط باشد, در این دانشگاه امکانات و امتیازاتی همانند اهدای جوایز به داوطلبان درای معدل کتبی بالا و...داده می شود توضیحات در دفترچه راهنمای انتخاب رشته درج گردیده است.

 

117- لطفاً اطلاعاتی پیرامون دانشگاه امام حسین(ع) ارائه دهید؟        

 

گزینش برخی از رشته‌های تحصیلی دانشگاه امام حسین به صورت نیمه متمرکز و برخی دیگر به صورت متمرکز دارای شرایط خاص است. به عبارت دیگر اسامی معرفی‌شدگان چند برابر ظرفیت کلیه رشته‌های مختلف تحصیلی از بین متقاضیان اعلام و از آنان درخواست می‌شود تا برای انجام مراحل مصاحبه , معاینه و ... به مؤسسه ذیربط مراجعه نمایند. بدیهی است پس از انجام مراحل فوق . اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی این مؤسسه از بین داوطلبانی که نتیجه مراحل مورد نظر آنها از سوی دانشگاه امام حسین مورد تأیید قرار گرفته انجام و اعلام خواهد شد.

118-از چه طریق می‌توان در آزمون مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی سوره ثبت نام کرد؟ در این مؤسسه چه رشته‌هایی تدریس می‌شود؟           

 

مؤ سسه سوره از طریق آزمون سراسری در مقاطع کاردانی و کارشناسی در رشته‌های مختلف تحصیلی دانشجو می ‌پذیرد. برخی از رشته‌های تحصیلی دایر دراین مؤسسه عبارتند از: مدیریت فرهنگی- هنری، کاردانی معماری، مرمت و احیای بناهای تاریخی،نمایش، ارتباط تصویری ،‌صنایع دستی، نوازندگی ساز ایرانی، نقاشی و ارتباط تصویری .

علاوه بر این مؤسسه نیز از طریق دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی نیز تعدادی دانشجو می پذیرد . از پذیرفته‌شدگان این مؤسسه شهریه دریافت می شود.

 

119- دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری در چه رشته‌هایی دانشجو می پذیرد؟        

 

دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری تهران در آزمون سراسری سال  82  در رشته‌های زیر دانشجو می‌پذیرد:

مهندسی برق, مهندسی نگهداری هواپیما, مهندسی هوا فضا, هوا نوردی ـ خلبانی, مهندسی تکنولوژی فرماندهی و کنترل هوایی , مهندسی کامپیوتر(نرم‌افزار), هوا نوردی ـ مراقبت پرواز ـ هوا نوردی ـ ناوبری هوایی و مدیریت(دولتی و بازرگانی). برای اطلاع بیشتر به دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی شماره  2  مراجعه کنید.

 

120- لطفاً دانشگاه افسری امام علی(ع) را معرفی کنید؟          

 

هدف دانشگاه افسری امام علی(ع) تربیت افرادی است که بتوانند در سخت‌ ترین شرایط یعنی جبهه جنگ حضور پیدا کرده, به بهترین نحو ادای وظیفه کند. از همین رو دانشجویان این دانشگاه باید ویژگیها و شرایط خاصی داشته باشند. در دانشگاه افسری امام علی به دو بعد پرورش و آموزش توجه می شود. یعنی دانشجوی این دانشگاه علاوه بر این در یکی از علوم مورد نظر متخصص می شود, یک فدایی نیز می‌شود چون باید آمادگی حضور در کارزار را پیدا کرده و در میدان جنگ عده ای را رهبری کند. علاوه بر این دانشجویان این دانشگاه در طی تحصیل که شبانه روزی بوده فقط سالی یک ماه مرخصی دارند. در این مدت کلیه هزینه‌های خوراک, پوشاک و کمک آموزشی آنها بر عهده نیروی ارتش جمهوری اسلامی ایران است و ماهانه نیز مبلغی به عنوان کمک هزینه تحصیلی دریافت می‌کنند.

121- دوره‌های شبانه و روزانه با هم چه فرقی دارند؟     

 

دانشجویان دروه شبانه در ضمن این که تابع مقررات آموزشی دانشجویان روزانه هستند از امکانات خوابگاه و وام تحصیلی و سایر امور رفاهی برخوردار نخواهند بود. حداکثر طول دوره تحصیلی در مقطع کاردانی  5/3  سال و مقطع کارشناسی  7  سال می باشد . ضمن اینکه از دانشجویان طبق مقررات و مصوبات هیأت وزیران شهریه‌ای نیز دریافت می گردد

122- لطفاً در مورد شرایط و ضوابط تحصیل در دوره‌های شبانه دانشگاهها توضیح دهید؟       

 

- دانشجویان دوره شبانه تابع مقررات آموزشی دانشجویان دوره روزانه هستند.

- مدر ک فارغ‌ ا لتحصیلان دوره شبانه , براساس مصوبات با ذکر کلمه « شبانه» اعطا می شود.

- برنامه‌های آموزشی دوره شبانه عیناً همان برنامه‌های آموزشی دوره‌های روزانه است.

- پذ یرفته ‌شدن در دوره شبانه به عنوان یک نوبت از حداکثر دو نوبت قبولی درآزمون سراسری محسوب نمی شود.

- ساعت تشکیل کلاسهای دوره شبانه برای دانشجویان رشته‌های گروه آموزشی پزشکی از ساعت  4  بعد از ظهر و برای سایر گروههای آموزشی از ساعت  5/3  بعد ازظهر است.

- حداقل واحدهای انتخابی برای دانشجویان دوره شبانه در هر نیم‌سال تحصیلی  10  واحد درسی است و در آخرین نیمسال تحصیلی دانشجو از رعایت شرایط انتخاب حداقل واحد, معاف است.

- شهریه‌ دوره شبانه برای کلیه رشته ‌های تحصیلی شامل دو قسمت شهریه ثابت و متغیر است.

- گزینش دانشجو در هر یک از رشته‌های تحصیلی دوره شبانه دانشگاهها براساس نمره کل داوطلب است.

 

123- آیا دانشگاهها خوابگاه دراختیار پذیرفته‌شدگان د وره شبانه قرار می دهند؟        

 

دانشگاهها هیچ گونه تعهدی در قبال تهیه خوابگاه برای دانشجویان دوره ‌های شبانه ندارند. مگر در موارد خاص که از سوی دانشگاهها اعلام می شود.

124- من قصد دارم برای دانشگاه که اکنون سال سوم هستم رشته د بیری را انتخاب کنم به خصوص د بیری شیمی ولی انگار دانشگاه تربیت معلم به آسانی د بیران و دانشجویان را نمی ‌پذ یردو شرایطی دارد لطفاً برای من خلاصه‌وار شرح دهید.    

 

بطور کلی , مجموع رشته هایی که در دانشگاه تربیت معلم تدریس می‌شود در دفترچه‌های راهنمای آزمون سراسری معرفی شده‌است. شرایط و ضوابط ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری مراکز تربیت معلم برای فرهنگیان دیپلمه و رسمی نیز برای داوطلبان علاقه‌مند به شغل معلمی به شرح زیر است:

- دوره تحصیل در مراکز تربیت معلم دو سال به صورت حضوری می‌باشد و به فارغ التحصیلان مدرک فوق‌دیپلم تخصصی مورد تأیید وزارت آموزش و پرورش اعطا می شود.

- ادامه تحصیل در مقطع بالاتر بعد از اتمام دوره کاردانی

- داشتن حداقل  17  و حداکثر  22  سال تمام (متولدین اول مهرماه  1359  به بعد)

- عد م ابتلا به بیماری جسمانی و روانی

- لازم به ذکر است توضیحات کامل دراین خصوص در دفترچه راهنمای آزمون سراسری آورده شده است.

 

125- یکی ازمشکلات من این است که وقتی اطرافیان از من می‌پرسند دوست داری درچه رشته‌ای قبول شوی نمی‌توانم جواب بدهم چون اطلاعات کمی از رشته‌های دانشگاهی دارم. من دوست دارم وقتی رشته‌ای را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنم, بدانم درسهای تخصصی آن رشته در دانشگاه چیست؟ و چه رشته‌هایی را باید بخوانم. لطفاً در این زمینه مرا راهنمایی کنید.        

 

یکی از وظایف مهم و اساسی داوطلبان آزمون سراسری انتخاب رشته است. زیرا به واسطه انتخاب رشته درست، بنای موقعیت‌های اجتماعی و شغلی خود رامحکم و استوار می‌کنیم. اگر انتخاب ما درست نباشد مسلماً‌ نمی‌توانیم در آن رشته موفق باشیم و در آینده موقعیت اجتماعی و شغلی خوبی داشته باشیم . شما نیز با توجه به موقعیت درسی و رشته تحصیلی خود، رشته‌ هایی را که امکان ادامه تحصیل در آنها فراهم است را به دقت مطالعه و در نهایت رشته‌ای را که متناسب با شرایط روحی و جسمی ات می باشد انتخاب کن. به همین منظور در لو ح فشرده « سامان رشته»،ماهنامه راه دانشگاه شماره  17  و دفترچه راهنمای معرفی رشته‌ها شماره  3  , رشته ‌های گروههای مختلف و درسهای تخصصی هر رشته معرفی شده است. همچنین در هفته ‌نامه پیک سنجش بخش همراه, هر بار یک رشته معرفی می‌شود و می تواند راهنمای خوبی برای انتخاب رشته شما باشد.

 

126- لطفاً درخصوص رشته کودکان استثنایی مراکز تربیت معلم مختصری توضیح دهید؟      

 

رشته کودکان استثنایی مراکز تربیت معلم دارای سه گرایش عقب‌مانده ذهنی, ناشنوا و نیمه نابینا و نیمه شنوا می باشد که فارغ‌التحصیلان آموزش کودکان مربوط را در مدارس استثنایی بر عهده خواهند گرفت برنامه درسی این سه رشته از دروس عمومی تربیتی , دروس مشترک و دروس اختصاصی تشکیل شده که دروس عمومی ـ تربیتی و مشترک درهر سه رشته وجود دارد. ولی دروس اختصاصی با توجه به برنامه هر رشته متفاوت است.

127- فرق بین روانشناسی بالینی با روانشناسی عمومی چیست؟     

 

روانشناسی بالینی رشته‌ای است که سروکارش با کاربرد اصول روان شناختی درامر تشخیص و درمان مشکلات عاطفی و رفتاری است. یک روانشناس بالینی نمی تواند دارو تجویز کند اما می تواند با روش رفتار درمانی به ریشه‌ یابی علل بیماری بپردازد و روانشناسی عمومی رشته‌ای است که به کلیات می پردازد و سروکارش بیشتر با نظریه‌ها و مکتبهای مختلف روانشناسی است در واقع روانشناسی عمومی بیشتر با روانشناسی بنیادی سروکار دارد.

128- رشته‌های سینما و نمایش جز رشته های متمرکز هستند یا نیمه متمرکز؟        

 

رشته‌های سینما و نمایش جز رشته‌های متمرکز دارای شرایط خاص هستند از معرفی شدگان چند برابر ظرفیت این رشته‌ها، آزمون عملی اخذ خواهد شد. پذیرش قطعی دراین رشته‌ها از بین کسانی می باشد که صلاحیت آنها تأیید و از نظر علمی, در اولویت باشند.

129- لطفاًدرمورد رشته‌ حقوق کمی برای من توضیح دهید؟    

 

معرفی رشته حقوق در شماره  214  نشریه پیک سنجش درج گردیده است اما بطور خلاصه رشته حقوق تا مقطع کارشناسی ارشد ,این رشته دارای گرایشهایی همچون حقوق خصوصی ,حقوق بین‌الملل ,حقوق جزا و جرم‌شناسی وحقوق عمومی است مواد امتحانی آن هم شامل متون حقوق به زبان خارجی , حقوق مدنی, حقوق تجارت , آیین دادرسی مدنی و کیفری, متون فقه , حقوق جزای عمومی و اختصاصی و حقوق اساسی می باشد.

130- فرق بین رشته‌های متمرکز و نیمه متمرکز چیست؟          

 

رشته‌هایی که پذیرش دانشجو درآنها نیاز به اقداماتی نظیر: مصاحبه ، معاینه و آزمون علمی و عملی و... دارد، رشته‌های نیمه متمرکز نامیده می شود. و رشته‌هایی که پذ یرش دانشجو درآن بدون طی مراحل فوق و فقط براساس نمرات آزمون سراسری صورت می‌گیرد, رشته‌های متمرکز هستند. البته تعداد بسیاری محدودی از مؤسسات نیز به صورت متمرکز دارای شرایط خاص دانشجو می‌گیرند که در دفترچه راهنمای شرکت در آزمون که به همراه کارت ورود به جلسه در اختیار داوطلبان قرار گرفته است، فهرست آنها درج شده است

131- منظور از پذیرش دانشجو به صورت متمرکز و نیمه‌متمرکز چیست؟           

 

روش متمرکز براساس نمره کل داوطلب درهر یک از رشته های انتخابی محاسبه و سپس با توجه به اولویت نمره کل اکتسابی و ظرفیت اختصاص داده شده به هر سهمیه ,فهرست پذ یرفته شدگان نهایی اعلام میشود. روش نیمه متمرکز برای رشته هایی است که نیاز به اقدامات دیگری نظیر مصاحبه, معا ینه, آزمون عملی و یا علمی و یا احتمالاً افراد ذخیره دارد,گزینش داوطلبان در این رشته‌ها براساس نمره کل اکتسابی و از بین معرفی شدگانی که در مصاحبه , معاینه آزمون عملی و یا علمی این گونه رشته ها پذیرفته میشوند با توجه به نتایج بررسی صلاحیت های عمومی آنان انجام می گیرد.

132  – فرق بین کاردانی پیوسته و ناپیوسته چیست؟     

 

آزمون کاردانی پیوسته مختص داوطلبان شاخه کارودانش یا فنی و حرفه‌ای است که بعد از گرفتن دیپلم می توانند مستقیماً درآن شرکت کنند.

در پاسخ به قسمت دوم سؤال شما باید اشاره کنیم که آزمونی به نام کاردانی پیوسته وجود ندارد. شاید منظور شما مقطع کاردانی در آزمون سراسری است که برای ورود به این مقطع، داوطلبان ضمن شرکت در آزمون سراسری و انتخاب رشته‌هایی که در مقطع کاردانی دانشجو می‌پذیرند به تحصیل ادامه می‌دهند. در این صورت داوطلبان ورود به مقطع کاردانی باید فارغ‌التحصیل دوره پیش دانشگاهی نظام جدید یا دیپلمه نظام قدیم آموزش متوسطه باشند. همچنین ثبت نام برای شرکت در آزمون برخی از رشته‌های کاردانی به کارشناسی ناپیوسته دانشگاهها و موسسات آموزش عالی, از طریق ویژه‌نامه‌ای جداگانه انجام می‌گیرد.

 

133- منظور از کارشناسی پیوسته و ناپیوسته چیست؟

 

آزمون کارشناسی پیوسته آزمونی است که داوطلبان بعد از گذراندن دوره متوسطه و پیش‌دانشگاهی در آن آزمون شرکت می‌کنند و آزمون کارشناسی ناپیوسته به آزمونی گفته می شود که داوطلب بعد از گذراندن دوره کاردانی، در آن آزمون شرکت می کند.

134- منظور از برگزاری آزمون اختصاصی زبان انگلیسی چیست؟         

 

منظور از برگزاری آزمون اختصاصی زبان ا نگلیسی این است که داوطلبا نی که دانش و مهارت زبان خود را به ویژه در بخش درک مطلب فرا تر از کتب زبان انگلیسی دوره دبیرستا نی ارتقا داد ه اند شنا سایی کرده و آنها را در چارچوب ضوابط گزینش آزمون در اولو یت بالاتری برای پذیرش قرار دهند. در هفته نامه پیک سنجش شماره  269  منابعی جهت مطا لعه و آمادگی در این گرو ه آزمایشی ذکر گردیده است . علاوه بر آن سازمان سنجش کتابی را تحت عنو ا نBridging The Gap  چاپ کرده است. که با مطا لعه آن می توا نید حدود کلی سطح سؤالات آزمون را متوجه شوید . اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که , در این آزمون هما نند آزمون هنر کتاب یا کتا بهایی به عنوان منبع سؤا ل معرفی نمی شود . چرا که هدف از برگزاری آزمون این نیست که داوطلب طی  2  تا  3  ماه خود را آماده کند بلکه هدف آن است که داوطلبانی که طی سا لهای تحصیل در مدرسه توا نایی زبانی خو د را به نحوی از ابتدا تقویت کرده اند شنا سایی شوند . از این رو چنا نچه داوطلبانی موفق به تهیه کتاب یا کتا بها نشده اند دچار اضطراب و نگرانی نشو ند. سؤالات این آزمون شامل دو بخش عمومی و اختصاصی است: در بخش آزمون عمومی سؤالات زبانهای انگلیسی , فرانسه, روسی, ایتالیایی و آلمانی داده می شود ولی در بخش سؤالات تخصصی تنها سؤالات انگلیسی مطرح میشود داوطلبانی که ما یل به ادامه تحصیل در رشته های انگلیسی, آلمانی ,فرانسه ,روسی و ایتالیایی باشند با پاسخ به سؤالات عمومی و اختصاصی در صورت کسب حد نصا ب نمره می توانند این رشته ها را انتخاب نمایند.

 

135 به طور مختصر در مورد آزمون تولیمو توضیح دهید و بگویید چرا این آزمون برگزار میشود؟ آیا برای شرکت کنندگان شرایط سنی وجود دارد؟   

 

Tolimo  اولین آزمون زبان انگلیسی پیشرفته سازمان سنجش آموزش کشور است و از میان آزمونهایی که سازمان سنجش برگزار کرده تنها آزمونی است که داوطلبان آن از نظر سن ,سطح تحصیلات و سطح دانش محدودیت ندارند . این آزمون به منظور ایجاد زمینه و توسعه زبان آموزی در کشور و فراهم آوردن امکانات سنجش توانایی دانش زبانی دانش‌آموزان , دانشجویان و دانش آموختگان در دو حوزه مجزا برای خواهران و برادران برگزار می شود و داوطلبان باید به سه بخش درک مطلب شفاهی, شناخت ساختار , نوشتار, خواندن و درک مطلب پاسخ دهند. درعمل اگر داوطلبی آمادگی لازم را نداشته باشد,‌اتوماتیک وار کنار گذاشته می شود در ضمن ثبت نام و شرکت در آزمون برای داوطلبان متقاضی ثبت نام و شرکت در آزمون دوره‌های دکتری تخصصی اعزام به خارج از کشور الزامی است.

136- اعتبار کارنامه آزمون استخدامی ـ ادواری برای چه مدت است؟     

 

کارنامه این آزمون از تاریخ صدور به مدت دو سال به عنوان یکی ازشرایط برای استخدام در دستگاههای اجرایی کشور معتبر خواهد بود.

137- نحوه ثبت‌نام و وارد شدن به دوره پیش‌دانشگاهی رادر شاخه کار و دانش توضیح دهید؟           

 

از دانش‌آموزان شاخه کارودانش که درسهای مهارتی را خارج از آموزش و پرورش می‌گذرانند , تعهد گرفته می شود که تا پایان مهر ماه گواهی فارغ‌التحصیلی را ارائه دهند و چنانچه موفق نشوند از ادامه تحصیل آنها جلوگیری می‌شود زمان ثبت نام در دوره پیش دانشگاهی دهه اول مرداد ماه است.

138- اگر کسی بخواهد کارشناسی ارشد ژنتیک بخواند باید چه کارشناسی داشته باشد؟   

 

باتوجه به جدول شماره  4  صفحه  16  دفترچه راهنمای شماره  1  آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته ,کلیه فارغ‌التحصیلان گرایشهای مختلف رشته‌های زیست‌شناسی و زیست سلولی مولکولی مقطع کارشناسی می توانند در آزمون سراسری رشته زیست‌شناسی ژنتیک مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته شرکت نمایند.

139- مدرک کدام دانشگاه معتبرتر و بالاتر است. آزاد یاغیرانتفاعی ؟      

 

درجه اعتبار مدرک دانشگاهی راتنها مهارت و میزان آموخته‌ها واطلاعات فرد تعیین می کند. مهم نیست که ما تحت چه عنوانی در چه دانشگاهی تحصیل می کنیم. مهم این است که در مدت زمانی که در دانشگاه هستیم بیشترین بهره راببریم که این همه بسته به میزان استعداد و انگیزه ما از درس خواندن دارد.

140-درمورد تحصیلات تکمیلی و دانشگاههایی که به صورت تکمیلی دانشجو می پذیرد بیشتر توضیح دهید.         

 

منظور از تحصیلات تکمیلی, دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته است (این آزمون برای فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی برگزار می گردد) و نام دانشگاههایی که دانشجوی کارشناسی ارشد می‌پذیرند در دفترچه‌های انتخاب رشته آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی(دفترچه شماره  2) قید شده است.

141- لطفاً در مورد نظام ارزشیابی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی خارج از کشورو همچینن چگونگی تهیه آن اطلاعات بیشتری را در اختیار من قرار دهید؟        

 

کتاب نظام ارزشیابی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی خارج از کشور از طریق حوزه معاونت دانشجویی وزارت علوم, تحقیقات و فناوری , واقع در تهران خیابان شهید بهشتی ابتدای شهید صابونچی (میدان تختی ) تهیه شده است. دراین کتاب مقاطع تحصیلی, ارزش مدارک تحصیلی آنها بیا ن شده است و لیست دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی معتبر خارج از کشور شرح داده شده است.

142- آیا می توان با مدرک معادل کارشناسی در آزمون کارشناسی ارشد شرکت نمود؟         

 

مدرک معادل کارشناسی جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد معتبر نیست.

143- من در یکی از آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای تحصیل کرده‌ام و حال علاقه مند به ادامه تحصیل هستم لطفاً مرا راهنمایی نمایید؟  

 

دارندگان مدرک کاردانی آموزشکده‌های فنی‌حرفه‌ای وزارت آموزش وپرورش به منظور ادامه تحصیل می‌توانند همانند دارندگان مدرک کاردانی ازسایر دانشگاهها وموسسات آموزش عالی در آزمون سراسری ثبت نام وشرکت نمایند . البته لازم است به شرایط و ضوابط مربوطه (بویژه مقررات نظام وظیفه برای برادران ) توجه نمایند .ضمناً این دسته از داوطلبان می توانند در آزمونهای کاردانی به کارشناسی ناپیوسته وهمچنین ورودی دانشگاه جامع علمی-کاربردی (البته به شرط برگزاری آزمون دررشته مربوطه )نیز شرکت نمایند .

144- من در حال حاضر دیپلم کار دانش رشته طراحی دوخت را گرفته‌ام آیا می شود در رشته‌های دیگر مانند عکاسی و ... ادامه تحصیل دهم؟   

 

برای شرکت در آزمون سراسری،داوطلبان نظام جدید آموزش متوسطه می بایست دارای مدرک پیش دانشگاهی باشند، در غیر این صورت حق شرکت در این آزمون را ندارند. بدیهی است در صورت دارابودن مدرک پیش‌دانشگاهی، محدودیتی از نظر انتخاب گروه آزمایشی و در نتیجه انتخاب رشته در گروه ذیربط را ندارند. در آزمون کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای و دانشگاه جامع علمی-کاربردی به شرط دارا بودن شرایط لازم،منحصراً می توانند در رشته های متناسب شرکت نمایند.

145- من بعد از دیپلم حسابداری وارد دوره کاردانی پیوسته آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای شده ام و در اواخر سال  79  کاردانی پیوسته(رشته حسابداری) را به اتمام رساندم. حال می خواهم بدانم آیا آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته غیراز دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی و مراکز تربیت معلم برای ادامه تحصیل ما وجود دارد؟  

 

شرکت در آزمون دانشگاه جامع علمی-کاربردی براساس شرایط و ضوابط مربوطه امکان پذیر است. ضمناً کلیه دارندگان مدرک کاردانیِ مورد تایید می تواننددرآزمون سراسری نیز ثبت نام وشرکت نمایند. بدیهی است کلیه داوطلبان (به جزء داوطلبان برادری که خدمت وظیفه عمومی خود را انجام نداده اند) در زمان انتخاب رشته میتوانند هر رشته ای را که تمایل داشته باشند با رعایت شرایط و ضوابط مربوط, انتخاب نمایند. ضمناً داوطلبان برادری که خدمت وظیفه عمومی خود را انجام نداده اند و در فرجه شش ماهه بعد از فراغت از تحصیل در مقطع کاردانی و قبل از اعزام به خدمت در آزمون سراسری شرکت نموده اند می بایست منحصراً دررشته یا رشته های متناسب با رشته مقطع کاردانی خود انتخاب رشته نماید.

 

146- آیا تمامی واحدهای درسی گذرانده شده در مقطع کاردانی برای ادامه تحصیل پذیرفته خواهد شد یا خیر؟          

 

پذیرش تمامی ویا تعدادی از واحدهای گذرانده شده در مقطع کاردانی بستگی به سطح نمرات، موسسه‌قبولی در مقطع کاردانی ، موسسهِ محل قبولی جدید ومتناسب بودن رشته قبولی قبلی در مقطع کاردانی با رشته قبولی جدید دارد.

147- آیا فارغ‌التحصیلان فوق‌دیپلم حسابداری می توانند ادامه تحصیل دهند؟  

 

فارغ ا لتحصیلان فوق دیپلم حسابداری دانشگا هها ومؤسسات آموزش عا لی می توانند با رعایت شرایط وضوابط لازم ، در آزمون سراسری در یکی از گروههای آزمایشی ثبت نام و شرکت نمایند. بدیهی است کلیه داوطلبان (به جزء داوطلبان برادری که خدمت وظیفه عمومی خود را انجام نداده اند) در زمان انتخاب رشته میتوانند هر رشته ای که تمایل داشته باشند با رعایت شرایط و ضوابط مربوط, انتخاب نمایند. ضمناً داوطلبان برادری که خدمت وظیفه عمومی خود را انجام نداده اند و در فرجه شش ماهه بعد از فراغت از تحصیل در مقطع کاردانی و قبل از اعزام به خدمت در آزمون سراسری شرکت نموده اند می بایست منحصراً دررشته یا رشته های متناسب با رشته مقطع کاردانی خود انتخاب رشته نماید.

148- من دیپلم رشته عکاسی و تصویر برداری هستم. چگونه می توانم در این رشته ادامه تحصیل دهم؟   

 

دیپلمه‌های نظام جدید آموزش متوسطه که فاقد مدرک پیش دانشگاهی ویا مدرک کاردانی می باشند ،منحصرا“ میتوانند دریکی از آزمونهای دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی ویاآموزشکده های فنی حرفه ای وابسته به وزارت آموزش و پرورش (به شرط وجود رشته متناسب) وبا توجه به شرایط و ضوابط مربوط ثبت نام و شرکت نمایند.

149 من فوق دیپلم رشته معماری هستم و قصد ادامه تحصیل دارم، اما شرط ادامه تحصیل ، گذراندن دوره پیش دانشگاهی است. چگونه می‌توانم این دوره‌ را بگذرانم؟

 

کلیه دارندگان مدرک کاردانی پیوسته ،مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری می باشند. بدیهی است چنانچه این دسته از داوطلبان منعی از نظر نظام وظیفه نداشته باشند می توانند در هر رشته ای که بخواهند انتخاب رشته نمایند.

150- چنانچه داوطلبی در آزمون سراسری پذیرفته شده باشد ولی یک یا دو واحد درسی وی در شهریور به اتمام برسد, می‌تواند ادامه تحصیل دهد؟  

 

خیر ـ دانش‌آموزان پیش‌دانشگاهی باید حداکثر تا پایان تیرماه ، دوره پیش‌دانشگاهی را به اتمام رسانده باشند؛ درغیر این صورت ،چنانچه در آزمون سراسری پذیرفته شوند ،قبولی آنها «کان لم یکن» تلقی خواهد شد.

151- اگر شخصی مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه پیام نور دریافت کرده باشد می تواند جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دوره روزانه و دانشگاههای دولتی شرکت کند؟     

 

بله ـ برای ادامه تحصیل فارغ‌التحصیلان دانشگاه پیام نور درسایر دانشگاهها (اعم از دولتی وغیردولتی) به شرط دارا بودن شرایط و ضوابط لازم محدودیتی برای شرکت در آزمون تحصیلات تکمیلی وجود ندارد .

»       

152- آیا کسانی که درآزمون سراسری سال82  دانشگاه پیام نور قبول می شوند اما ثبت‌نام نمی کنندمی‌توانند در آزمون سراسری سال  1383  شرکت کنند؟     

بله ـ این دسته از داوطلبان برای شرکت در آزمون سراسری سال  1383  محدودیتی ندارند، مشروط به اینکه واجد شرایط عمومی و اختصاصی از جمله مقررات وظیفه عمومی (برای برادران) مندرج در دفترچه راهنمای آزمون سراسری سال  1383  باشند.

153- آیا می‌توانم همزمان با تحصیل در دانشگاه پیام نور, خدمت وظیفه عمومی انجام دهم؟

تحصیل همزمان با انجام خدمت وظیفه عمومی دراین دانشگاه بلامانع است. دراین صورت هماهنگی با محل خدمت به عهده داوطلب است.   

154 من دانشجوی دانشگاه پیام نور هستم آیا در صورت انصراف دادن می‌توانم درآزمون سراسری سال  1383  شرکت نمایم؟           

بله در صورتی که قصد قبولی در رشته‌ای دیگر در دانشگاه پیام نور غیر از رشته تحصیلی خودتان دارید مشروط به داشتن ضوابط و شرایط مندرج در دفترچه راهنمای آزمون سراسری از جمله شرایط و مقررات وظیفه عمومی برای برادران در آزمون سراسری سال  83  , شرکت کنید و در صورت قبولی از دانشگاه پیام نور انصراف دهید.        

155- آیا با معدل  16  می‌توان بدون شرکت در کنکور سراسری وارد دانشگاه پیام نور شد ؟   

دانشگا ه پیام ‌نور به دو صورت دانشجو می‌پذیرد: یکی از طریق آزمون سراسری که در این صورت کلیه شرکت کنند گان می‌بایست در آزمون ثبت نام و شرکت کنند. دوم از طریق دوره‌ های فرا گیر است که بدون آزمون سراسری دانشجو می‌پذیرد که در این خصوص لازم است از واحدهای آموزشی موسسه ذیربط سوال نمایید.     

156 آیا می‌توانم برای رشته‌های پیام نور مجدداً‌ در کنکور شرکت کنم و یکی دیگر از رشته‌های پیام نور را انتخاب کنم؟  

دانشجویان دانشگاه پیام نور که از معافیت تحصیلی استفاده نمی‌کنند, می‌توانند در صورت تمایل برای انتخاب مجدد رشته‌های دانشگاه پیام نور(غیراز رشته‌ای که مشغول به تحصیل می‌باشند) بدون انصراف از تحصیل در آزمون ثبت نام و شرکت نمایند. بدیهی است در صورت قبولی و به هنگام ثبت نام در رشته‌قبولی دانشگاه پیام نور باید انصراف قطعی خود از رشته ا ولیه را به محل قبولی جدید ارائه دهند

157 - لطفاً اطلاعاتی در مورد دانشگاه پیام نور(دوره فراگیر کارشناسی) در اختیار ما قرار دهید؟      

دارندگان دیپلم متوسطه نظام قدیم یا مدرک پیش دانشگاهی نظام جدید مورد تأیید وزارت آموزش و پرورش که طول دوره تحصیلات آنان در مقطع ابتدایی, راهنمایی و متوسطه مجموعاً  12  سال می‌باشد می‌توانند در یکی از رشته‌های دانشگاه پیام نور (دوره فراگیر کارشناسی) ثبت نام کنند. دانش‌پذیر باید تعداد واحدهایی را که دانشگاه فوق برای هر رشته معین نموده مطالعه نموده و در زمان تعیین شده در آزمون شرکت کند. میانگین نمرات باید حداقل  12  باشد و در هیچ درسی نمره کمتر از  10  کسب نکند.

158- دانشجویانی که از طریق فراگیر وارد دانشگاه می‌شوند چه نوع مدرکی دریافت می‌کنند؟ آیا مدرک آنها معادل است؟

دوره‌های فراگیر دانشگاه پیام نور ,‌زیرنظر وزارت علوم, تحقیقات و فناوری می‌باشد و مدرک فارغ‌التحصیلان نیز مدرک رسمی است. 

159- شرایط و ضوابط ثبت نام در دوره‌های فراگیر چیست؟         

برای اطلاع از ضوابط و شرایط ثبت نام در دورههای فراگیر می‌باید با مدیریت دوره های فراگیر دانشگاه پیام نور تماس حاصل فرمایید.

160- دوره‌های فراگیر پیام نور در مقطع کارشناسی شامل چه رشته‌هایی است؟ آیا مدرک پایانی این دوره معتبر است؟  

ـ نام رشته های کارشناسی قابل پذیرش در دوره‌های فراگیر دانشگاه پیام نور در دفترچه راهنمای پذیرش دانش‌پذیر دوره‌های فراگیر کارشناسی جدولی آورده شده است.

ـ مدرک فارغ‌التحصیلان دوره‌های فراگیر دانشگاه پیام نور مانند سایر مدارک فارغ‌التحصیلان کارشناسی آموزش عالی معتبر است.

           

161  - اگر امکان دارد توضیح دهید متوسط رشته‌های دوره‌های فراگیر دانشگاه پیام نور چند سال طول می‌کشد؟    

البته این بستگی دارد به واحدهای ارائه شده در هر نیم‌سال تحصیلی که با توجه به امکانات دانشگاه و میانگین دانشجو با حداقل  5  و حداکثر  20  واحد تعیین می‌شود

 

162- من در کنکور سال 84  شرکت کردم و در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاهها در آذر ماه  84  انتخاب رشته کردم و در بهمن ماه که اسامی اعلام شد نام من در رشته مهندسی سیستم دانشگاه امام علی (ع) درج شده بود. ولی برای مصاحبه انصراف دادم. آیا می توانم در کنکور شرکت کنم؟          

 

مشخصات معرفی شدگان رشته های تحصیلی دانشگاه افسری امام علی (ع) وسایر رشته های تحصیلی و موسسات دارای شرایط خاص و نیمه متمرکز، که در مصاحبه ،معاینه و سایر مراحل گزینش شرکت نکرده باشند ،به عنوان پذ یرفته شده نهایی اعلام نمی گردد .در نتیجه این دسته از داوطلبان می توانند در آزمون سراسری سال بعد شرکت نما یند.

163-من در کنکور سراسری سال  81  شرکت کردم و در دانشگاه پیام نور در رشته روانشناسی و متعاقب آن در رشته نیمه‌متمرکز دوره شبانه علوم ورزشی قبول شده‌ام. چنانچه تمایلی به ادامه تحصیل در دانشگاههای فوق را نداشته باشم, آیا می توانم بدون انصراف در آزمون سراسری سال  83  شرکت کنم؟

 

در صورتی که شما در رشته متمرکز روانشناسی دانشگاه پیام نور پذیرفته شده وسپس در رشته نیمه متمرکز تربیت بدنی و علوم ورزشی دوره شبانه پذیرفته شده باشید مطابق ضوابط قبولی رشته متمرکز شما کان لم یکن تلقی گردیده است ضمنا در صورتیکه تمایلی به ادامه تحصیل در رشته قبولی خود نداشته باشید، ضمن انصراف قطعی از تحصیل تا تاریخ معین (این تاریخ در دفترچه راهنمای شرکت در آزمون سراسری هر سال مشخص می گردد) در صورت دارا بودن سایر شرایط وضوابط لازم (بویژه مقررات وظیفه عمومی برای برادران) می توانید در آزمون سراسری مورد نظر ثبت نام وشرکت نمایید.

164- دانشجوی دانشگاه پیام نور هستم آیا در صورت انصراف دادن می توانم در آزمون سراسری  1382  شرکت نمایم؟

 

می توانید در صورتی که قصد قبولی در رشته های دیگر دانشگاه پیام نور غیر از رشته تحصیلی خود را دارید مشروط به رعایت ضوابط و شرایط مندرج در دفترچه راهنمای آزمون سراسری از جمله شرایط و مقررات وظیفه عمومی برای برادران در آزمون سراسری سال  1382شرکت کنید و در صورت قبولی از دانشگاه پیام نور انصراف دهید.

165- چنانچه داوطلبی در آزمون سراسری و در رشته نیمه متمرکز به عنوان چند برابر ظرفیت معرفی گردد اما بنا به عدم علاقه از مصاحبه صرف نظر کند آیا به عنوان یک نوبت از دو نوبت قبولی محسوب می شود؟        

 

اگرمعرفی شدگان رشته‌های نیمه متمرکز در مصاحبه شرکت نکرده باشند، مسلماً اسامی آنان به عنوان قبول نهایی رشته مورد نظر اعلام نشده است. بنابراین این دسته از داوطلبان مجاز به ثبت‌ نام و شرکت در آزمون سال آینده می‌باشند. ضمناً اعلام اسامی به عنوان معرفی شده چند برابر ظرفیت رشته های نیمه متمرکز یا دارای شرایط خاص ،به عنوان یک نوبت قبولی تلقی نمی شود.

166- آیا دانشجویان انصرافی می توانند پس از انصراف در کنکور شرکت کرده و دوباره در رشته قبلی خود متقاضی شوند یا خیر؟         

 

دانشجویان انصرافی نمی توانند مجدداً رشته قبلی خود را انتخاب کنند و منحصراً باید رشته‌ای غیر از رشته قبلی خود را برگزینند .

167- اگر داوطلبی یکبار در آزمون سراسری پذیرفته شده ولی انصراف دهد و بار دوم شرکت کرده و مدرک کاردانی خود را گرفته باشد آیا مجددا می تواند در کنکور سراسری شرکت نماید؟        

 

خیر ـ بر اساس ضوابط از سال  1362-1363  هر داوطلب منحصرا مجاز است دو نوبت در آزمونهای سراسری پذیرفته شود بنابر این فقط می توانید در کنکور کاردانی به کارشناسی شرکت نمایید.

168- من دانشجوی ترم دوم دانشگاه آزاد هستم اما به دلیل شرایط اقتصادی نامناسب انصراف دادم آیا می توانم در آزمون سراسری سال83  -82  شرکت کنم؟        

 

در صورتی که شرایط و ضوابط آزمون سراسری سال  83-82( بویژه مقررات وظیفه عمومی برای برادران ) را دارا باشید مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال  83- 82  می باشید. ضمنا برادرانی که از معافیت تحصیلی سایر دانشگاهها (اعم از دولتی وغیر دولتی ) استفاده نموده اند ، مجاز به استفاده مجدد از معافیت تحصیلی نمی باشند. این داوطلبان بعد از اتمام دوره وظیفه عمومی می توانند در آزمونهای سراسری ثبت نام کنند.

 

«نکته»

دانشجویان انصرافی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی کشور و همچنین دانشگاه پیام‌نور، مراکز تربیت معلم وابسته به وزارت آموزش و پرورش و دیگر مؤسسات آموزش عالی (مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی مصوب, دانشگاه آزاد اسلامی و ....) که از معافیت تحصیلی استفاده کرده‌اند, برابر ضوابط معاونت وظیفه عمومی نیروی انتظامی, لازم است بعد از انصراف قطعی از تحصیل, خود را برای اعزام به خدمت به بخشهای وظیفه عمومی معرفی و به خدمت اعزام شوند. بدیهی است پس از انجام دوران خدمت وظیفه عمومی حق ثبت نام و شرکت در آزمونهای سراسری بعدی را خواهند داشت.

• دانشجویانی که از معافیت تحصیلی استفاده میکنند, در صورت انصراف از رشته قبولی نمی توانند مجدداً از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

• کلیه دانشجویان انصرافی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی, باید فرم انصراف از تحصیل را پس از تکمیل, به همراه سایر مدارک ثبت نام ارسال نمایند.

• دانشجویان انصرافی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی اعم از اینکه در آزمون سراسری سال جاری پذیرفته شوند یا نشوند حق بازگشت و ادامه تحصیل به رشته قبولی خود را ندارند.

پذیرفته شده گان نهایی دوره های روزانه ی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی آزمون سراسری  82  حتی در صورت انصراف تا تاریخ مقرر ویا عدم ثبت نام در رشته قبولی خود،مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال  83  نمی‌باشند .

169ـ من دانش‌آموز سال سوم نظام جدید سالی واحدی هستم و در حال حاضر رشته‌ام تجربی است آیا می‌توانم دیپلم تجربی بگیرم و سال آینده در کنکور ریاضی شرکت کنم؟ و آیا در این صورت می‌توانم دوره پیش دانشگاهی را با رشته ریاضی بگذرانم؟     

 

هر داوطلب با هر نوع دیپلم متوسطه به شرط گذراندن دوره پیش‌دانشگاهی (برای داوطلبان نظام جدید آموزش متوسطه) ,‌مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری د رهر یک از گروههای آزمایشی مورد نظر خواهد بود. به عبارت دیگر برای شرکت در آزمون سراسری در یک گروه آزمایشی خاص , محدودیتی از نظر دیپلم آموزش متوسطه (برای داوطلبان نظام قدیم) یا مدرک پیش دانشگاهی (برای داوطلبان نظام جدید آموزش متوسطه) وجود ندارد.

170ـ من فارغ‌التحصیل دوره پیش‌دانشگاهی در رشته ادبیات و علوم انسانی هستم. آیا می‌توانم در یکی از رشته‌های فنی و حرفه‌ای آموزشکده های فنی و حرفه‌ای ، کنکور دهم؟         

 

فارغ‌التحصیلان و دانش‌آموزان دوره سه ساله شاخه نظری، حتی با گذراندن دوره پیش‌دانشگاهی نیز حق ثبت نام و شرکت در آزمون دوره کاردانی فنی و حرفه‌ای را ندارند.

171ـ اینجانب فارغ‌التحصیل دوره پیش‌دانشگاهی در رشته ریاضی هستم. لذا قصد دارم در کنکور سراسری سال  82  در رشته تجربی شرکت کنم. با اینکه من در نظام ترمی واحدی فارغ‌التحصیل شده‌ام، آیا می‌توانم در آزمون سراسری سالی‌ـ‌ واحدی رشته تجربی شرکت کنم؟        

 

دانش آموزان نظام جدید آموزش متوسطه می بایست بر اساس نظام آموزشی (منظور ترمی ـ واحدی یا سالی واحدی است) که تحصیل کرده‌اند, منابع درسی خود را انتخاب و به سؤالات آن پاسخ دهند.

172ـ دیپلم ریاضی هستم و پیش‌دانشگاهی را هم گذرانده‌ام، آیا می‌توانم هم در آزمون کاردانی مکانیک کاردانش و هم در آزمون سراسری (دو کنکور در یکسال) شرکت کنم؟  

 

صرفاً دارندگان مدرک دیپلم نظام جدید دریکی از شاخه‌های فنی و حرفه ای و یا کار دانش حق ثبت‌نام و شرکت در آزمون کاردانی پیوسته را دارند . بنابراین دیپلمه‌های ریاضی مجاز به شرکت در این آزمون نیستند.

173ـ آیا با داشتن دیپلم کاردانش یا فنی و حرفه ای می توان در آزمون سرا سری در یکی از گروههای آموزشی شرکت کرد. یا لازم است که حتماً دوره پیش دانشگاهی را بگذرانیم؟    

 

طبق ضوابط مندرج در دفترچه آزمون سرا سری، با دیپلم کا ردانش یا فنی حرفهای نمی توان در آزمون سرا سری شرکت کرد، مگر در صورت داشتن مدرک کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش یا گذراندن دوره پیش دانشگاهی تا تاریخ مقرر. بنا براین آن دسته از دیپلمه های نظام جدید که فا قد مدرک پیش دانشگاهی هستند, حق شرکت در آزمون سرا سری را ندارند.

174- من در رشته علوم تجربی تحصیل کرده‌ام، آیا می‌توانم در آزمون گروه هنر شرکت کنم؟ 

 

دارندگان مدرک پیش دانشگاهی می توانند در آزمون سراسری شرکت و بدون توجه به نوع مدرک خود, در گروه آزمایشی مورد علاقه ثبت نام و شرکت نمایند.

175- آیا دانش آموزان سال سوم متوسطه قادر به شرکت در آزمون سرا سری می باشند یا خیر؟    

 

خیر.داوطلبان نظام جدید آموزش متوسطه به منظور شرکت در آزمون سرا سری حتماً می بایست دارای مدرک پیش دانشگاهی باشند.

176- بنده در آزمون کاردانی پیوسته آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای قبول شده‌ام ولی ثبت نام ننمودم آیا می‌توانم مجدداً در آزمون کاردانی پیوسته ثبت‌نام و شرکت نمایم؟         

 

برای داوطلبان آزمون کاردانی پیوسته آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای محدودیتی جهت شرکت در آزمون کاردانی پیوسته سال بعد از انصراف وجود ندارد.

177- آیا فارغ ا لتحصیلان کاردانی آموزشکده های فنی و حرفه ای می توانند در کنکور سرا سری شرکت نمایند؟           

 

دارندگا ن مدرک کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفهای به شرط فراغت از تحصیل تا تاریخ مقرر و رعایت ضوا بط, می توانند درآزمون سرا سری شرکت کنند.

178ـ آیا دیپلمه‌های کاردانش حق ثبت نام و ادامه تحصیل در مقطع کاردانی را دارند؟ 

 

بله. دیپلمه‌های کاردانش می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقطع کاردانی آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای یا دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی در آزمونهای مربوطه ثبت نام کنند.

179- من دیپلم فنی و حرفه‌ای رشته الکترونیک هستم و در آزمون دانشگاه آزاد، آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای شرکت کرده‌ام . اگر من در این آزمون قبول نشوم آیا می‌توانم در دانشگاه پیام نور و دوره کاردانی رشته الکترونیک تحصیل کنم؟         

 

خیر- دیپلمه‌های کارودانش یا فنی و حرفه‌ای بدون داشتن مدرک پیش‌دانشگاهی نمی‌توانند درآزمون سراسری شرکت نمایند.

180- آیا فارغ ا لتحصیلان آموزشکده های فنی و حرفه‌ای ( فوق دیپلم ) در صورتی که دوره پیش دانشگاهی را نگذرانده باشند, می توانند در آزمون سر ا سری شرکت کنند؟    

 

بله ، ا لبته همانند سایر دارندگان مدرک کاردانی می بایست شرایط و ضوابط مربوط را رعایت کنند.

181- آیا فقط دیپلمه‌های کارودانش و فنی و حرفه‌ای می‌توانند در مقطع کاردانی آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای شرکت کنند یا اینکه سایرین نیز می‌توانند ثبت نام نمایند؟        

 

فقط داوطلبانی که دیپلمه هنرستانی نظام قدیم هستند یا دوره سه ساله شاخه فنی و حرفه‌ای یا شاخه کاردانش نظام جدید آموزش متوسطه را گذرانده باشند ، با توجه به رشته تحصیلی خود و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای آزمون کاردانی آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای، می‌توانند منحصراً دررشته تحصیلی متناسب ثبت نام و در آزمون آن شرکت کنند.فارغ‌التحصیلان و دانش‌آموزان دوره سه ساله شاخه نظری حتی با گذراندن دوره پیش دانشگاهی حق ثبت نام و شرکت در آزمون کاردانی آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای را ندارند.

182- آیا کسی که در یک رشته کاردانی دوره شبانه یا روزانه فارغ‌التحصیل شود می‌تواند در آزمون سراسری شرکت کند؟  

 

فارغ التحصیلان مقطع کاردانی میتوانند درصورت داشتن شرایط و ضوابط ، در آزمون سرا سری ثبت نام و شرکت کنند

183- من دانشجوی رشته آموزش ریاضی مرا کز تربیت معلم هستم آیا بعد از اتمام دو سال دوره کا ردانی, بدون داشتن سابقه خدمت در آموزش و پرورش می توانم در کنکور سرا سری شرکت کنم؟  

 

شرایط شرکت در آزمون سر ا سری برای دارندگان مد رک کاردانی از مرا کز تربیت معلم هرسا له توسط وزارت آموزش و پرورش مشخص و به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام میشود در این خصوص لازم است با وزارت مذکور هماهنگی شود.

 

184- من دیپلمه نظام جدید شاخه فنی و حرفه ای در رشته حسابداری هستم. سؤالم این است که آیا می توانم در آزمون جامع علمی - کاربردی شرکت کنم و آیا برای ما آموزشکده های کاردانی پیوسته معتبرتر است یا دانشگاه جامع علمی - کاربردی ؟   

 

بله- شما می توانید درآزمون دانشگاه جامع علمی – کاربردی هم شرکت کنید. آموزشکده فنی حرفه‌ای یک واحد آموزش عا لی است که تحت پوشش وزارت آموزش و پرورش فعالیت می کند ودانشگاه جامع علمی – کاربردی نیز وابسته به وزارت علوم تحقیقات و فناوری است ومدارک فارغ التحصیلان هر دو موسسه دارای اعتبار می باشد.

185- آیا با دیپلم نظام جدید و بدون مدرک پیش دانشگاهی می توانم در کنکور علمی - کاربردی شرکت کنم؟ لطفاً بگویید چگونه ثبت نام کنم؟     

 

بله، بر اساس شرایط وضوابط اعلام شده می توانید در آزمون دانشگاه جامع علمی کاربردی شر کت نمایید ضمنا زمان ثبت نام و نحوه توزیع دفترچه دانشگاه جامع علمی - کاربردی از طریق جراید کثیرالنتشار اعلام می شود.

186- آیا امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از کاردانی در دانشگاه علمی - کاربردی وجود دارد؟       

 

بله، البته در تعداد محدودی از رشته ها.

187- لطفاً توضیح دهید دانشگاه جامع علمی - کاربردی چگونه دانشگاهی است و چه رشته هایی در آن تدریس می شوند؟   

 

هدف دانشگاه جامع علمی - کاربردی، فراهم آوردن موجباتی است که مشارکت سازمانها و دستگاههای اجرایی دولتی و غیردولتی را برای تربیت نیروی انسانی متخصص و مورد نیاز کشور ممکن سازد، به نحوی که فارغ التحصیلان بتوانند برای کاری که به آنها محول می شود دانش و مهارت لازم را کسب کنند و منظور از دوره های علمی کاربردی ارتقاء دانش افراد و ایجاد مهارتهای لازم و به فعالیت درآوردن استعدادهای نهفته در آنهاست تا برای احراز شغل، حرفه و کسب و کار درمشاغل گوناگون آماده شوند و توانایی آنها را برای انجام کاری که به آنها محول می شود، تا سطح مطلوب افزایش دهد.

دانشگاه جامع علمی - کاربردی در پنج گروه صنعت، کشاورزی، صنایع غذایی، مدیریت و خدمات اجتماعی و هنر دانشجو می پذیرد. رشته های مورد پذیرش هریک از این پنج گروه در دفترچه راهنمای دانشگاه جامع علمی - کاربردی معرفی شده است.

 

188- دوره های پودمانی دانشگاه جامع علمی - کاربردی را توضیح دهید؟       

 

آموزشهای علمی - کاربردی پودمانی با هدف دستیابی به نیروی انسانی ماهر در بخشهای مختلف مشاغل و براساس نیازهای برنامه توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور و به منظور بهره وری بهینه از منابع آموزشی و پاسخگویی به نیازهای آموزشی و اجتناب از آموزشهای غیر ضروری است.

فعلا در9  رشته: تعمیرات مکانیکی، ماشین افزار، گل و گیاه زینتی، روابط عمومی، امور فرهنگی، کتابداری و اطلاع رسانی، چاپ و نشر، گرافیک رایانه، مدیریت و برنامه ریزی خانواده، دانشجوی پودمانی می پذیرد و در صورت تصویب نیز به تعداد رشته های آموزش پودمانی اضافه خواهد شد.

 

189- دانشگاه جامع علمی - کاربردی وابسته به کدام مؤسسه است؟ (آزاد، دولتی یا مستقل) آیا مدارک تحصیلی این دانشگاه معتبر است؟

 

دانشگاه جامع علمی - کاربردی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و مدرک فارغ التحصیلی این دانشگاه نیز مانند سایر دانشگاههای دولتی در سرا سر کشور معتبر است.

190- آیامدرک تحصیلی کسانیکه از دانشگاه جامع علمی- کاربردی فارغ التحصیل می شوند «معادل» مدرک تحصیلی کسانی است که از دانشگاههای دولتی یا آزاد فارغ التحصیل می شوند؟     

 

دانشگاه علمی کاربردی تابع مقررات و ضوابط وزارت علوم می شودو مدرکی که به فارغ التحصیلان ارائه می شود مورد تایید وزارتخانه می باشد.

191- اگر هنگام دریافت کارت ورود به جلسه اطلاعات من درکارت اشتباه نوشته شده باشد، چه کار باید بکنم؟           

در روز دریافت کارت هرگونه نقص در کارت ورود به جلسه داوطلب مشاهده شود، او می تواند با مراجعه به باجه های رفع نقص مشکل خود را برطرف نماید.      

192- در صورت ناقص بودن مدراک ارسالی به سازمان سنجش آموزش کشور در رابطه با آزمون سراسری چه باید کرد؟        

در صورت ناقص بودن مدارک سازمان سنجش با ارسال نامه ای مراتب را به اطلاع شما می رساند.     

193- این جانب برای خدمت سربازی خود از معافیت پزشکی استفاده کردم، آیا برای استخدام در ارگانهای دولتی یا خصوصی به مشکلی برنخواهم خورد؟  

اگر رشته و شغل انتخابی شما احتیاج به مهارتهای چشمی نداشته باشد به مشکل بر نخواهید خوردولی در رشته هایی مثل جراحی موفق نخواهید شد.       

194- چناچه کسی داوطلب آزمون سراسری سال  82  باشد و دفترچه خدمتش دارای مهر غیبت باشد، اما قبل از کنکور به خدمت اعزام شود، در صورت قبولی، آیا دانشگاه او را می پذیرد یا خیر؟      

مطابق ضوابط، مشمولان دیپلمه اعزامی در نیروهای نظامی و انتظامی در هر مرحله از خدمت وظیفه که باشند، به شرط نداشتن غیبت قبل از اعزام به خدمت و نداشتن سابقه تحصیل در مقطع بالاتر از دیپلم می توانند پس از قبولی ادامه تحصیل دهند. به عبارت دیگر داوطلبانی که دارای غیبت قبل از اعزام باشند، نمی‌توانند در آزمون سراسری ثبت نام نمایند.         

195- اینجانب فارغ التحصیل مقطع کاردانی هستم ، آیا می توانم بدون معرفی خود به حوزه نظام وظیفه و رفتن به سربازی هر موقعی که بخواهم جهت ادامه تحصیل اقدام کنم؟            

دارندگان مدرک کاردانی صرفاً در مهلت شش ماه بعد از اتمام تحصیل و قبل از اعزام به خدمت می توانند جهت ادامه تحصیل اقدام نمایند.   

196- آیا مدرک دانشگاهها نسبت به هم برای بازار کار تفاوت دارد یا خیر؟          

به نظر ما آنچه در استخدام و موفقیت شغلی اهمیت دارد، میزان درک و مهارت هر فارغ التحصیل نسبت به رشته تحصیلی است که در آن کسب کرده است. مسلماً هر فرد مستعد و پر تلاشی می تواند به راحتی جذب بازار کار شود.

197- چرا آزمون هنر شناور است؟  

درست است که آزمون هنر شناور است اما همیشه افرادی موفق ترندکه خلاقیت و توانایی بیشتری دارند. هدف از شناور شدن آزمون هنر نیز جذب این افراد است.      

198- اینجانب متقاضی شرکت در آزمون سراسری گروههای ریاضی فیزیک ,هنر و زبانهای خارجی شده ام و فرم ثبت نام همه آنها را علامت زده ام. اگر در روز کنکور سر جلسه آزمون سراسری ریاضی ـ فیزیک حاضر نشوم و فقط برای شرکت در آزمون سراسری گروه هنر و زبانهای خارجی حاضر شوم, آیا مشکلی برایم پیش نمی آید؟       

برای شرکت در جلسه آزمون سراسری, شما مجاز هستید در هر کدام از گروههای آزمایشی که قبلاً انتخاب نموده اید, آزمون دهید. اماتوصیه می کنیم درآزمون سراسری گروه ریاضی و فیزیک نیز شرکت کنید, چرا که به هر حال این رشته را انتخاب کرده اید و حتماً کتابهای مربوط به آن را نیز خوانده اید, بد نیست معلومات خود را در این گروه نیز محک بزنید.     

199- لطفاً کمی در مورد وضعیت انتقال از دانشگاهی به دانشگاهی دیگر توضیح دهید؟       

انتقال دانشجو از دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی تهران به شهرستانها و از شهرستانها به یکدیگر, در یک رشته و در یک مقطع, به شرط موافقت دانشگاهها مبدأ و مقصد بلامانع است. اما انتقال دانشجو از شهرستان به تهران امکان پذیر نیست.         

200- من دانش آموز یکی از مدارس نمونه دولتی هستم سؤالی که از شما داشتم این است که برای شرکت در جشنواره های مختلف علمی باید به کجا مراجعه کنم و چطور باید بفهمم وسیله ای که ساخته ایم یک وسیله نو و جدید است؟

طرحهای ارسالی به جشنواره های مختلف علمی باید دارای خلاقیت و نوآوری باشد و در توسعه صنعتی و علمی کشور کمک شایانی ارائه دهد. متقاضیان دانش آموز جهت شرکت در جشنواره باید به اداره آموزش و پرورش خود مراجعه و فرم پرسشنامه دریافت نمایند. البته توضیحات کاملی در این زمینه در هفته نامه پیک سنجش شماره  322  ارائه شده است.          

201- اگر داوطلبی در آزمون سراسری پذیرفته شود ولی برای ثبت نام مراجعه ننماید و ظرفیت خالی بماند آیا از سایر داوطلبان ثبت نام به عمل می آید؟    

خیر ـ اگر ظرفیت خالی بماند یا کسی برای ثبت نام مراجعه ننماید, یا اعلام انصراف نماید کسی جایگزین نخواهد شد.

202- خواهشمند م دروسی را که در دروه پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی تغییر کرده است معرفی کنید؟           

تاکنون اطلاعیه ای در خصوص تغییر دروس پیش دانشگاهی به روابط عموی سازمان سنجش ارسال نشده است. چنانچه از سوی مسئولان ذیربط اطلاعیه ای دراین مورد به روابط عمومی سازمان ارسال شود برای آگاهی شما عزیزان در هفته نامه پیک سنجش منتشر خواهیم کرد.       

«منابع مورد نیاز »      

203-رشته من تجربی است اگر بخواهم در گروه هنر شرکت نمایم چه کتابهایی را باید بخوانم ؟آیا هم برای هنر هم برای زبان ،دروس عمومی مشترک می باشد؟           

در گروه هنر منبع مشخصی برای آزمون وجود ندارد و علاوه بر کتابهایی که در دفترچه راهنمای آزمون معرفی شده است ؛خلاقیت واستعداد داوطلب هم نقش اساسی دارد. فهرست دروس عمومی در نظام ترمی-واحدی و سالی-واحدی در نشریه پیک سنجش شماره  296قید شده است.       

204-من دانش آموز سال دوم تجربی هستم و قصد دارم در المپیاد زیست شناسی شرکت کنم ،اما نمی دانم چه منابعی را باید مطالعه کنم . لطفا مرا راهنمایی کنید؟           

طبق اعلام باشگاه دانش پژوهان جوان،فقط دانش آموزان سال سوم رشته علوم تجربی مجاز هستند که در المپیاد زیست شناسی شرکت کنند.اگر شما یکسال دیگر صبر کنید ،انشاا...می توانید در المپیاد سال آینده ثبت نام کنید وشرایطی که شرکت کنندگان در مرحله اول المپیاد زیست شناسی باید احراز کنند این است که ،معدل دروس علوم زیستی وبهداشت سال اول وزیست شناسی  (1) وآزمایشگاه داوطلب کمتر از  16  نباشد.       

205-چگونه می توانیم سئوالهای آزمون های سراسری سالهای گذشته و کنکورهای آزمایشی و کتابهای تستی و کمک درسی سازمان سنجش را در شهرستانها تهیه کنیم ؟    

توزیع کتابهای آموزشی وتست شرکت تعاونی خدمات آموزشی کارکنان سازمان سنجش در شهرستانها ،فقط با درخواست کتاب فروشی های شهرستانها امکان پذیر است .اما برای دستیابی به سئوالات تستی آزمون سراسری یک سال قبل ،می توانید بطور مستقیم با شرکت تعاونی خدمات آموزشی کارکنان سازمان سنجش مکاتبه کنید.  

206-کتاب Briding The Gap  را که سازمان سنجش برای آزمون سراسری زبانهای خارجی معرفی کرده است را گونه می توانیم تهیه کنیم ؟         

کتاب زبان انگلیسی فوق نیز به در خواست کتاب فروشی ها در شهرستانها توزیع می شود ویا می توانید به کتاب فروشی سازمان سنجش واقع در تهران –خیابان شهید سنایی-کوچه سیزدهم –پلاک1/33  مراجعه کنید.        

207-با توجه به اینکه در آزمون سراسری گروههای مختلف،هیچ سئوالی خارج از کتب معرفی شده سازمان سنجش نمی آید ،چرا در مورد کنکور هنر این گونه نیست وخارج از منابع معرفی شده نیز سئوال می آید؟   

آزمون هنر منابع مشخص ومعینی ندارد وعلاوه بر کتابهایی که به عنوان منابع معرفی شده است سئوالهایی فراتر از آن طرح می شود ،زیرا آنچه در هنر ،حرف اول را می زند استعداد ،خلاقیت و توانایی افراد است.  

208-لطفا اگر ممکن است منابع آزمون سراسری اختصاصی های زبان را توضیح یا لااقل اگر منابعی را نمی گویید بفرمایید کسانی که می خواهنددر آزمون اختصاصی زبان شرکت کنند باید تا چه حدی از زبان آگاهی داشته باشد ؟آیا سطحDe=Epartures  کافی است یا باید بیشتر وبالاتر از این سطح باشد؟  

همان گونه که بارها اشاره شده است منبع ثابتی برای آزمون زبان وجود ندارد ومنابعی هم که از طرف سازمان سنجش معرفی می شودمثل (Brige The Gap)به عنوان خط راهنما تنها سطح وتنوع مطالب ومباحث را مشخص می کند. به همین منظور تعدادی سئوال نیز به عنوان نمونه در شماه  269پیک سنجش وشماره  14راه دانشگاه به چاپ رسیده است که می تواند کمک خوبی برای شما باشد.

209- در درس ریاضی و فیزیک ضعیف هستم و تنفر زیادی به این دو درس دارم. چگونه بایدعلاقه‌مند شوم و آن را یاد بگیرم؟  

 

همراه خوب, معمولاً بیشتر دانش آ موزان دریک یا چند درس افت تحصیلی دارند و اعتراض می کنند که نمی توانند در آن درس نمره خوبی بگیرند از جمله این درسها, ریاضیات و فیزیک است. درست است که این دو درس مشکلند اما با برنامه ریزی و مطالعه درست, به راحتی می توانی نمره خوبی از آنها به دست آوری. آن چه در یادگیری ریاضیات و فیزیک اهمیت دارد خوب خواندن, خوب فهمیدن و تمرین و تکرار است. ما برای یادگیری درسهای ادبیات به حافظه خود تکیه می کنیم و مطالب را معمولاً حفظ می کنیم. اما روشی که برای یادگیری ریاضی و فیزیک به کار می رود با روش یادگیری درسهای حفظ کردنی متفاوت است. ما با حفظ مطالب ریاضی و فیزیک نمی توانیم بر آن مسلط شویم, چون حافظه ما توانایی نگهداری کلیه اعداد و ارقام ریاضی را ندارد البته ممکن است همه مطالب و قواعد را حفظ شود اما بعد از مدت کوتاهی , فراموش می شود. بنابراین شما نیز باید روش مطالعه ات راتغییر دهی و بعد ازاینکه با حوصله همه قواعد و فرمولهای را خواندی و خوب فهمیدی, تمرین بسیار انجام بدهی و برای رفع اشکال به دبیر درس مربوط یا دوستانت که دراین زمینه اطلاعات بیشتری دارند مراجعه کنی. امیدواریم با این شیوه مطالعه مشکل درسی ات برطرف شود و در تحصیلت موفق شوی. مطمئن باش هر درسی حتی اگر سخت هم باشد, با مطالعه صحیح آسان و شیرین می شود.

210- من در درس عربی ضعیف هستم و با وجود اینکه بسیار می خوانم باز هم یاد نمی گیرم و سئوا لات تستی را نمی توا نم پاسخ دهم.    

 

برای یادگیری قواعد عربی, باید قواعد مورد نظر را یک یا دو بار بخوانی و سپس مبحثی را که مطالعه کرده‌ای. بدون مراجعه به کتاب,به زبان خود, در یک یا دو خط خلاصه کنی و شب قبل از امتحان یا صبح زود حتماً یک بار یاداشتهای خود را مرور کنی. برای ترجمه متون عربی نیز ابتدا متن عربی را با ترجمه ای که دبیرتان ارائه داده است, مطابقت بده. سپس بدون مراجعه به ترجمه, یک بار دیگر متن مورد نظر را ترجمه و آن را با ترجمه اصلی تطبیق دهید و هر جا را که اشتباه داشتید. علامت بزنید و دوباره آن قسمت را ترجمه کنید تا مطمئن شوید که معنی را یاد گرفته‌اید و اما آنچه در تست اهمیت دارد تمرین است. هر بار بعد از مطالعه یک بخش یایک فصل, تست آن قسمت را تمرین کن و بعد از یادگیری کامل کتاب, یک بار دیگر همه تست‌های بخش های مختلف کتاب را تمرین کرده و هربخش از کتاب را که اشکال داشتی از رو بخوان و تست بزن.

211- در یادگیری ریاضیات مشکل دارم,لطفاً بگویید چگونه ریاضیات رابخوانم تا آن رایاد بگیرم؟            

 

در یادگیری ریاضیات, حل مسئله مهمترین عامل است. باید سعی کنید در هر مبحث, حتماً‌تعدادی مسئله را خودتان حل کنید تلاش برای حل مسائل مختلف معمولاً‌بهترین نتیجه را در یادگیری ریاضیات دارد. می‌توانید قبل از این کار تعدادی مسئله حل شده را نیز مرور کنید تا با روشهای حل آنها آشنا شوید. در یادگیری درس هندسه, ابتدا باید مطالعه کلی از آن داشته باشید تا بدانید موضوع چیست و به خوبی بر‌آن احاطه کامل پیدا کنید. برای حل یک مسئله هندسه اول مشکل را بررسی کنید و از آنچه به نظرتان می‌آید یادداشت بردارید و آن را با فرمولهای اصلی مقایسه کنید. به نحوی قضیه‌ها و فرمولها را حفظ کنید و یاد بگیرید تا بتوانید طبق آن عمل کنید وچند بار تمرین کنید تا مسئله و فرمول ملکه ذهن شود.

4- در درس زبان خارجه مشکلات فراوانی دارم و در واقع از پایه ضعیف هستم. لطفاً مرا راهنمایی کنید که چگونه این درس را یاد بگیرم؟    

 

اگر بخواهید زبان انگلیسی شما تقویت شود باید بتوانید خوب به نحوه سخن گفتن آن زبان گوش دهید و بدون اینکه واژه ها را به کمک فرهنگ لغت فارسی ترجمه کنید تلاش کنید تا جایی که امکان دارد به کمک عکس ها و شکلها, حدسهایی در مورد معنی آن بزنید و در آخر ترجمه خود را تصحیح کنید. برای ترجمه واژه‌های انگلیسی ،خوب است که همیشه مترادف آنها را به همان زبان یاد بگیرید و سعی کنید کمتراز واژه‌های فارسی استفاده کنید و یا مثلاً برای یادگیری کلمه« برد» تکرار نکنید؛ برد ـ نان, برد نان .... بلکه نان را جلوی چشمتان مجسم کنید و واژه Bread  را تکرار کنید تا خوب به حافظه شما سپرده شود و با شنیدن کلمه Bread  خود به خود کلمه نان برای شما تداعی شود. بنابراین علاوه بر گوش دادن, درست تلفظ‌ کردن هم بسیار مهم است. بهتر است در این زمینه واژه نامه‌ای برای خود تدارک ببینید و سعی کنید با واژه هایی که یادمی‌گیرند, جمله بسازید که البته این هم بدون یادگیری قواعد نحو و دستور زبان امکان‌پذیر نیست. برای یادگیری قواعد نحو ودستور زبان آن را در قالب جملات و به شکل مثال به خاطر بسپارید, سپس تمرین و تکرار کنید,امیدواریم با این شیوه, بتوانید بر مشکل‌تان در گرامر و مکالمه در زبان انگلیسی غلبه کنید.

212- من در آزمون سراسری سال  84 شرکت کردم ولی موفق نشدم. امسال با اراده قوی و تصمیمی راسخ می‌خواهم دوباره امتحان بدهم اما یک مشکل دارم, هنگام درس خواندن زود خوابم می‌گیرد و به هر کسی هم که می‌گویم می‌گویند عادی است به من بگویید چگونه مشکلم را حل کنم؟     

 

دوست عزیز, خواب‌آلودگی در حین مطالعه به عواملی بستگی دارد که به برخی از آن عوامل اشاره می‌کنیم, یک عامل خواب‌آلودگی,محیط است که برای مطالعه درنظر می‌گیریم؛ مثلاً اگر جایی را که برای مطالعه در نظرمی‌گیریم نور کافی نداشته باشد, زود خسته می‌شویم و حوصله‌مان سر می‌رود. عامل دیگر, طرزقرار گرفتن وضعیت جسمی و بدنی ماست. واضح است مطالعه در حالت خوابیده و یا بر روی صندلی خیلی نرم می تواند منجر به خواب‌آلودگی‌شود, همچنین گرما, سرما, گرسنگی و بی‌خوابی نیز از جمله عوامل دیگری است که در موقع درس خواندن تأثیر منفی دارد. علاوه بر آن, اضطراب نیز عامل مهمی است که در حین مطالعه دچار آن می‌شویم. تا وقتی که ما,مدام خود را سرزنش کنیم و یا اصطلاحاتی را به کار ببریم که؛ در کنکور قبول نمی‌شوم, فرصتم کم است, من هیچ وقت یاد نمی‌گیرم, شانس قبولی من کم است و...

بنا براین ‌اعتماد به نفس کم می‌شود و فرد مضطرب می‌شود و برای رهایی از این وضعیت ترجیح می‌دهد بخوابد که این یک مکانیسم دفاعی است که خود به خود صورت می‌گیرد.برای جلوگیری از این وضعیت,علاوه بر اینکه باید شرایط محیطی مناسب رافراهم کنیم باید از افکار منفی پرهیز و به جای آن با جانشینی ایده‌های مثبت, خود را تشویق به مطالعه بکنیم.

 

213- خیلی از داوطلبان سر جلسه آزمون آنقدر خسته می‌شوند که سرگیجه می‌گیرندآیا برای رفع خستگی آنها اقداماتی انجام می‌شود؟          

 

دوست بسیار خوب, مدت زمان در نظر گرفته شده برای آزمون سراسری استاندارد و غیرقابل تغییر است و این مسأله با اهمیت است که داوطلبان کنکور و افرادی که فعالیت‌های فکری زیادی دارند و زمان زیادی رامشغول مطالعه هستند دچار کمبود کلسیم و فسفر می‌شوند. کمبود کلسیم موجب گرفتگی عضلانی, حالت عصبی و حتی تشنج و گاهی احساس بی‌خوابی می‌شود. بنابراین توصیه می‌کنیم در طول مطالعه, (قبل از برگزاری آزمون, از مواد غذایی که سرشار از کلسیم و فسفر است استفاده شود مثل شیر, پنیر, ماهی, تخم‌مرغ, بادام, گردو و ... همچنین مواد غذایی که دارای ویتامین c, ویتامین H  و آهن است و نیز در رفع خستگی و ایجاد انرژی در کارهای فکری مهم هستند.توجه داشته باشید قبل از قرار گرفتن در سر جلسه حتماً تغذیه مقوی و خوبی داشته باشید تا دچار خستگی و کسالت نشوید.

214 چرا بعضی از افراد نمی‌توانند برنامه‌ریزی خود را در موارد درسی اجرا کنند,آیا ضعف در افراد است یا ضعف در نحوه برنامه؟ آیا راه حلی وجود دارد؟ بایدبرنامه تغییر کند یا روحیه افراد؟ اگر فردی دردروس اختصاصی قوی ولی در دروس عمومی ضعیف باشد بایدچگونه مطالعه کند؟      

 

دلیل ضعف برنامه‌ریزی از یک طرف به خود فرد بستگی دارد که تا چه اندازه به برنامه‌ریزی پایبند است و آیا با عشق و علاقه و انگیزه درس می‌خواند یا به طور تفننی و سرگرمی ، از طرفی دیگر به نوع برنامه‌ریزی برمی‌گردد که آیابرنامه درسی مناسب شرایط روحی و توانایی فرد است یا خیر. آیا برنامه‌ریزی کوتاه مدت است یا برای زمانی طولانی تهیه شده است؟ زمان اختصاص یافته به هر درس چه قدر است؟ آیا تعادل برقرار شده است؟ مسلماً ما زمانی می‌توانیم برنامه‌ریزی موفقی داشته باشیم که همه شرایط و امکانات را در نظر بگیریم.در مورد درس‌های عمومی که گفته‌اید ضعیف هستید, باید وقت بیشتری صرف آن کنید و ساعت‌هایی از شبانه‌روز را به آن اختصاص دهید که بیشترین انرژی را برای مطالعه دارید.

215- برای مطالعه درسهایم با مشکلات زیادی روبرو هستم, از جمله اینکه من بسیار خیالاتی هستم و متأسفانه فرصت‌های زیادی را به خاطر این مشکل بزرگ از دست داده ام, با اینکه بارها خواسته‌ام این عادت را از خودم دور کنم اما موفق نشده‌ام و هر چه تصمیم می‌گیرم فایده‌ای ندارد، متاسفانه تا وارد اتاق می‌شوم، مثل این است که وارد دنیای رؤیاهایم می‌شوم و درس و کتاب را رها می‌کنم. دیگر عاجزم و نمی‌دانم چه کنم؟           

 

قبل از هرچیز بهتر است به این موضوع توجه داشته باشید که خیالبافی و رؤیایی فکر کردن، خاص همسن و سالهای شما است معمولاً افرادی که به این سن می رسند، چون از یک مرحله سنی وارد مرحله ای دیگر از رشد و در واقع وارد دوره دیگر از زندگی می شوند, خودبه خود تغییر و تحولاتی نیز در آنها ایجاد می شود, که ما نمی خوا هیم وارد این بحث شویم.و فقط به این نکته اشاره می کنیم که مشکل شما آن چنان هم که فکرمی کنید بزرگ نیست. ممکن است برای مبارزه با این عادت تلاش کرده باشید, اما راه درست را نرفته اید, زیرا برای ترک یک عادت نامطلوب, قطعاً باید یک عادت خوب را جایگزین کنید تادوباره به سراغ آن عادت نروید.حتماً می پرسید: چگونه این کار عملی است؟خوب توجه کنید تا برای شما توضیح دهیم:

قبل از هر چیز از خودتان بپرسید که چرا می خواهید درس بخوانید,چرا کتابی که دردستان است را انتخاب کرده اید؟ هدف شما از مطالعه چیست؟ و...وقتی برای این گونه سؤالها پاسخی پیدا کردید مسلماً انگیزه شما برای مطالعه بیشتر می شود و وقتی انگیزه شما برانگیخته شد, علاقه مند می شوید تا برای مطالعه بیشتر تلاش کنید. اکنون که تصمیم گرفتید و مصمم شدید, انجام یکسری از امور لازم می شود مثلاً با توجه به حجم کتابها, زمان و توانایی فکری و جسمی خود برنامه ریزی کنید. مرحله بعد این است که, اگر فکر می کنید اتاق مطالعه شما باعث خیالبافی می شود,علت آن را جویا شوید و تمامی شرایط محیطی را از جمله, میز و صندلی مطالعه, نور, دما, سروصدا و…. را کنترل کنید. در صورت لزوم اتاق مطالعه تان را عوض کنید ویا برای مطالعه به یک کتابخانه نزدیک منزل یا مدرسه تان مراجعه کنید. در مواردی که احساس می کنید خیالبافی دوباره به سراغ شما می آید سعی کنید بفهمید بیشتر چه چیزی ذهن شما را مشغول می کند و موضوع مورد نظر را در جایی ثبت کنید وبه خود بگویید که بعد از مطالعه و وقت آزاد به آن خواهم پرداخت.پرداخت.

 

216- اضطراب سراسر وجودم را فرا گرفته است و مانع انجام هر کاری می‌شود. اصلاً نمی‌توانم کتابم را باز کنم چرا که تمرکز حواس ندارم و مدام به این فکر فرو می‌روم که اگر قبول نشوم چه می‌شود؟   

 

اگرها و چراها را از فکر خود دور بریزید و فقط و فقط به قبولی در کنکور و داشتن تمرکز فکر کنید, چرا که دغدغه قبول نشدن, منجر به اضطراب در کنکور می‌شود. با مرور سطحی و تمرین تست‌زنی سعی کنید افکار خود را منسجم و دقت خود را افزایش دهید.

217- لطفاً در مورد تمرکز حواس توضیح دهید؟     

 

مبحث تمرکز حواس, طولانی و نیاز به بررسی بیشتری دارد. اما در اینجا سعی می‌کنیم به طور خلاصه توضیحی در پاسخ به شما ارائه دهیم :تمرکز حواس, تلاش ذهن است برای انسجام به افکار. ممکن است هم جنبه ارثی داشته باشد هم اکتسابی. ما معمولاً‌در زمان کودکی از طریق آموزش و تعلیم والدین و محرک‌های محیطی تمرکز حواس را یاد می‌گیریم و در موقع بزرگسالی خودمان باید تلاش کنیم تا تمرکز حواس داشته باشیم. تمرکز حواس با انگیزه و علاقه رابطه مستقیم دارد.مثلاً وقتی ما به ادبیات علاقه داشته باشیم موقع خواندن یا تدریس, آن را بهتر یاد می‌گیریم و دقت بیشتری می‌کنیم اما اگر به درس علاقه نداشته باشیم برای یادگیری کمتر تمرکز داریم و به آن توجه نمی‌کنیم. علاوه بر آن هر تصویری که ما ا زخود و حافظه خود داشته باشیم به همان صورت نیز پیش می‌آید وقتی ما تصور کنیم تمرکز حواس خوبی نداریم و خوب مطالب درسی را یاد نمی‌گیریم. همانطور اتفاق می‌افتد افراد موفق زمانی موفق می‌شوند که از قبل تصوری از موفقیت خود داشته باشند. شما نیز اگر همواره تصور مثبتی از خود داشته باشید نتیجه‌اش در تمرکز حواس در پیروزی تان مشخص می‌شود.

218 من برای درس خواندن و مطالعه تصمیم‌گرفته‌ام به کتابخانه نزدیک منزل که کتابخانه مرکزی تبریز می‌باشد مراجعه کنم و به مطالعه بپردازم ولی متأسفانه از امسال کتابخانه فقط مدرک تحصیلی فوق‌دیپلم به بالا را می‌پذیرد. پس مشکل ما پشت کنکوری چیست؟ و ما برای حل این مشکل چه باید بکنیم. و برای مطالعه باید به کجا مراجعه کنیم؟     

 

اگر امکان مطالعه در منزل برای شما مشکل است به کتابخانه مدرسه مراجعه کنید و یا به منزل دوستانتان بروید و با هم مطالعه کنید و یا شبها زمانی که منزل شما خلوت است اقدام کنید جدا از این مسائل اگر اراده کنید و همت داشته باشید حتی در محیط خانه هم که شلوغ است می‌توانید تمرکز خود را بالا ببرید ودرس بخوانید. در هر صورت آرزوی ما موفقیت همه شما کنکوری هاست.

219- من امسال در رشته هوشبری دانشگاه علوم پزشکی دوره شبانه قبول شدم اما به این رشته علاقه ندارم و هیچ آشنایی با این رشته هم ندارم. حالا مردد هستم که آیا از این رشته انصراف دهم یا ادامه تحصیل دهم؟

 

دانشجوی عزیز, انتخاب رشته باید صرفاً براساس استعداد تحصیلی و علاقه صورت بگیرد. البته شما باید بین علاقه و انگیزه واقعی و کاذب تمایز قائل شوید و به آنچه که واقعاً علاقه دارید پی ببرید. برای این منظور باید راه شناخت رشته های مختلف دانشگاهی را پیدا کنید که بهترین راه یکی مطالعه دفترچه راهنمای انتخاب رشته شماره  3  می باشد ودیگری استفاده از لوح فشرده «سامان رشته» متعلق به گروه ارزشیابی سازمان سنجش می باشدکه این لوح« CD»اطلاعات ارزشمندی را در مورد استانهای کشور،دانشگاهها، شهرستانها، رشته ها ،سئوالات متداول و... به شما می دهد یک راه دیگر مشورت با دبیران,مشاور مدرسه ویا دوستان و آشنایان تان است که ممکن است در این زمینه اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهند و یک راه دیگر پرس وجو و تحقیق در دانشگاههایی است که نزدیک محل سکونت شما قرار دارد. همچنین می توانید از دانشجویان رشته های مختلف راهنمایی بخواهید. در هر صورت صلاح نیست سریع برای انصراف اقدام کنید زیرا انصراف از تحصیل نیز به نوبه خود دردسرهایی دارد که علاوه بر آن زحمات شما هدر می رود و از تحصیل هم عقب می افتید, قبل از هر چیز یک بار دیگر توانایی تان را با رشته ای که پذیرفته شده اید, بسنجید و خوب خودتان را با آن رشته سبک و سنگین کنید بعد تصمیم بگیرید

 

 

220- دانشجویان رشته های صدا وسیما باید چه ویژگی هایی داشته‌باشند؟  

 

دانشجویان رشته‌های صدا و سیما باید دارای استعداد و توانایی ذهنی باشند و دید عمیقی نسبت به هنر داشته‌باشند و قدرت خلاقیت و پی‌بردن به زیبایی‌های هنر را دارا باشند علاوه بر آن دانشجو باید فردی، کاملا اجتماعی باشد. به طور کلی دانشجوی رشته صدا و سیما باید از خلاقیت تصویری, نمایشی, بصری, نیروی تخیل و انعطاف‌ پذیری بالایی برخوردار باشد در درس جامعه شناسی, روانشناسی و ادبیات قوی باشد.

پیشنهاد:

هرگز به آن فکر نکنید که چه چیزی ندارید فقط به داشته‌ها فکر کنید و اینکه چه فرصتها و چه زمینه‌هایی پیش‌رویتان است و برای رسیدن به هدف هرگز از تلاش دست برندارید .